2014 Chess Victoria Inter-School Primary Prep-Grade3 Final

Place School                    Score
  1   BALWYN NORTH PS           17   
 2-3  ALPHINGTON PS             14   
      DEEPDENE PS               14   
  4   BANYULE PS                13.5 
  5   MILL PARK PS              13   
  6   KEW PS                    12   
  7   GREAT RYRIE PS            11.5 
  8   RANGEVIEW PS              10.5 
9-10  PRESHIL PS                10   
      PRESTON PS                10   
 11   RINGWOOD NORTH PS         8.5  
 12   GOOD SHEPHERD LUTHERAN PS 7    
 13   ROSANNA PS                6.5  
14-15 THE KNOX SCHOOL           4    
      ST DAMIENS                4    
 16   REGENCY PARK PS           3    

Individual Standings

Place Name                 M/F   ACF Club                      Score
  1   Ryder Testolin             278 Banyule PS                7    
 2-3  James Deng                     Balwyn North PS           6    
      Callista Leong-La    F     638 Balwyn North PS           6    
4-11  Robert Green               360 Alphington PS             5    
      Ellie Choemuku-Huang F     247 Mill Park PS              5    
      Sean Roe                       Rangeview PS              5    
      Kovida De Silva                Balwyn North PS           5    
      George Stergiopolous           Deepdene PS               5    
      Archie Critchell               Alphington PS             5    
      Liam Kikidopoulos              Preston PS                5    
      Andy Ma                        Mill Park PS              5    
12-15 Thomas Wong                    Deepdene PS               4.5  
      Harry Downing                  Preshil PS                4.5  
      Joshua Golinski                Ringwood North PS         4.5  
      Minh Tran                      Deepdene PS               4.5  
16-24 Dylan Patnaikuni           203 The Knox School           4    
      Tyson Nicholls                 Good Shepherd Lutheran PS 4    
      Jacob Henry                    Great Ryrie PS            4    
      Sam Recinos                    Great Ryrie PS            4    
      Lillian Green        F         Alphington PS             4    
      James Sparks                   Kew PS                    4    
      Riley Kemke                    Kew PS                    4    
      Ian Liu                        St Damiens                4    
      Callum Kemke                   Kew PS                    4    
25-28 Ben Court                      Banyule PS                3.5  
      Alex Liang                     Balwyn North PS           3.5  
      Sam McPherson                  Great Ryrie PS            3.5  
      Finlay Hughes                  Great Ryrie PS            3.5  
29-39 Dakshita Ediriweera            Rosanna PS                3    
      Sophie Chang         F         Banyule PS                3    
      Lawson Thomas                  Great Ryrie PS            3    
      Levi Dastolto                  Great Ryrie PS            3    
      James Lewena                   Deepdene PS               3    
      Stella Cameron       F         Mill Park PS              3    
      Joshua Davies                  Rangeview PS              3    
      Max Saggers                    Kew PS                    3    
      Elliot Nygren                  Regency Park PS           3    
      William Bishop                 Preshil PS                3    
      Chloe Fan            F         Good Shepherd Lutheran PS 3    
40-45 Idalia Bonke         F         Preston PS                2.5  
      Paul Zafariou                  Preston PS                2.5  
      Han-Wen Khaw                   Balwyn North PS           2.5  
      Patrick Marriott               Preshil PS                2.5  
      Daniel Smith                   Ringwood North PS         2.5  
      Isaac Goddard                  Rangeview PS              2.5  
46-50 Jack Downing                   Preshil PS                2    
      Clementine Rose      F         Preshil PS                2    
      Joel Jassal                    Deepdene PS               2    
      Braiden Mill                   Rosanna PS                2    
      Lara Aitken          F         Kew PS                    2    
51-52 Callum Bloomer                 Rosanna PS                1.5  
      Mitchell Nathan                Ringwood North PS         1.5  
 53   Elodie Rose          F         Preshil PS                1    

Crosstable

No Name                 ACF Total  1    2    3    4    5    6    7  
1  Ryder Testolin       278 7     42:W 39:W  2:W 17:W 16:W  3:W 10:W
2  James Deng               6      6:W 27:W  1:L 21:W  8:W  4:W 12:W
3  Callista Leong-La    638 6     22:W 29:W 25:W 16:W  4:W  1:L  5:W
4  Robert Green         360 5     24:W 26:W  7:W  8:W  3:L  2:L 13:W
5  Ellie Choemuku-Huang 247 5     10:W 20:W  8:L 12:W 23:W  7:W  3:L
6  Sean Roe                 5      2:L 14:W 18:W 46:W  9:L 22:W 20:W
7  Kovida De Silva          5     19:W 21:W  4:L 41:W 11:W  5:L 17:W
8  George Stergiopolous     5     14:W 50:W  5:W  4:L  2:L 40:W 25:W
9  Archie Critchell         5     52:W 11:L 26:W 37:W  6:W 10:L 21:W
10 Liam Kikidopoulos        5      5:L 36:W 31:W 30:W 19:W  9:W  1:L
11 Andy Ma                  5     51:W  9:W 12:L 25:W  7:L 32:W 16:W
12 Thomas Wong              4.5   28:W 13:D 11:W  5:L 34:W 29:W  2:L
13 Harry Downing            4.5   36:W 12:D 40:L 35:W 30:W 17:W  4:L
14 Joshua Golinski          4.5    8:L  6:L 47:W 26:D 43:W 35:W 28:W
15 Minh Tran                4.5   18:L 42:W 22:L 31:W 51:W 25:D 32:W
16 Dylan Patnaikuni     203 4     33:W 18:W 46:W  3:L  1:L 19:W 11:L
17 Tyson Nicholls           4      0:W 32:W 34:W  1:L 22:W 13:L  7:L
18 Jacob Henry              4     15:W 16:L  6:L 24:W 37:W 21:L 33:W
19 Sam Recinos              4      7:L 45:W 20:W 29:W 10:L 16:L 39:W
20 Lillian Green            4     31:W  5:L 19:L 36:W 49:W 23:W  6:L
21 James Sparks             4     45:W  7:L 48:W  2:L 46:W 18:W  9:L
22 Riley Kemke              4      3:L 44:W 15:W 40:W 17:L  6:L 34:W
23 Ian Liu                  4     38:W 25:L 32:W 34:W  5:L 20:L 29:W
24 Callum Kemke             4      4:L 31:L 53:W 18:L 47:W 41:W 30:W
25 Ben Court                3.5   49:W 23:W  3:L 11:L 33:W 15:D  8:L
26 Alex Liang               3.5   50:W  4:L  9:L 14:D 35:L 51:W 40:W
27 Sam McPherson            3.5   30:W  2:L 29:L 48:L 50:W 38:D 46:W
28 Finlay Hughes            3.5   12:L 53:W 41:L 44:W 40:D 48:W 14:L
29 Dakshita Ediriweera      3     53:W  3:L 27:W 19:L 41:W 12:L 23:L
30 Sophie Chang             3     27:L 52:W 33:W 10:L 13:L 37:W 24:L
31 Lawson Thomas            3     20:L 24:W 10:L 15:L 42:L 47:W 49:W
32 Levi Dastolto            3     40:W 17:L 23:L 43:W 48:W 11:L 15:L
33 James Lewena             3     16:L 38:W 30:L 39:W 25:L 46:W 18:L
34 Stella Cameron           3     43:W 48:W 17:L 23:L 12:L 42:W 22:L
35 Joshua Davies            3     37:L 47:W 43:D 13:L 26:W 14:L 38:D
36 Max Saggers              3     13:L 10:L 45:W 20:L 38:L 53:W 48:W
37 Elliot Nygren            3     35:W 46:L 39:W  9:L 18:L 30:L 50:W
38 William Bishop           3     23:L 33:L 42:W 49:L 36:W 27:D 35:D
39 Chloe Fan                3     47:W  1:L 37:L 33:L 44:W 49:W 19:L
40 Idalia Bonke             2.5   32:L 49:W 13:W 22:L 28:D  8:L 26:L
41 Paul Zafariou            2.5   48:L  0:W 28:W  7:L 29:L 24:L 42:D
42 Han-Wen Khaw             2.5    1:L 15:L 38:L 52:W 31:W 34:L 41:D
43 Patrick Marriott         2.5   34:L 51:W 35:D 32:L 14:L 50:L  0:W
44 Daniel Smith             2.5   46:L 22:L  0:W 28:L 39:L 45:D 51:W
45 Isaac Goddard            2.5   21:L 19:L 36:L 51:L 52:W 44:D 53:W
46 Jack Downing             2     44:W 37:W 16:L  6:L 21:L 33:L 27:L
47 Clementine Rose          2     39:L 35:L 14:L  0:W 24:L 31:L 52:W
48 Joel Jassal              2     41:W 34:L 21:L 27:W 32:L 28:L 36:L
49 Braiden Mill             2     25:L 40:L 50:W 38:W 20:L 39:L 31:L
50 Lara Aitken              2     26:L  8:L 49:L 53:W 27:L 43:W 37:L
51 Callum Bloomer           1.5   11:L 43:L 52:D 45:W 15:L 26:L 44:L
52 Mitchell Nathan          1.5    9:L 30:L 51:D 42:L 45:L  0:W 47:L
53 Elodie Rose              1     29:L 28:L 24:L 50:L  0:W 36:L 45:L


Comments