2014 CV Inter-school Primary Open Semi-Final 20141021

Place School                    Score
  1   DEEPDENE PS               28   
  2   ST LEONARDS PS            24   
 3-4  MELBOURNE MONTESSORI      23.5 
      SANDRINGHAM PS            23.5 
  5   ST. KILDA PS              22.5 
  6   KEW PS                    22   
  7   MILGATE PS                21.5 
  8   FOOTSCRAY PS              20.5 
  9   PRESHIL PS                20   
 10   ST. JOHN BOSCOS PS        19.5 
 11   CLIFTON HILL PS           19   
12-13 MOONEE PONDS PS           18.5 
      SANDRINGHAM EAST PS       18.5 
 14   ST. PAULS                 16.5 
 15   BRIGHTON GRAMMAR          15   
16-17 ST. CARLO BORROMEO PS     14.5 
      CHRIST THE KING (GEELONG) 14.5 
 18   GREENVALE PS              12.5 
 19   FOOTSCRAY WEST PS         11   

Individual Standings

 Place  Name                      M/F   ACF School                    Score
   1    Daniel Roisman                  700 St. Kilda PS              6.5  
  2-7   Zun De Kai Sim                  929 Clifton Hill PS           6    
        Kendrick Lo                     740 Milgate PS                6    
        Jonathan Ng                     628 Milgate PS                6    
        Stuart Lumpreiks                777 Deepdene PS               6    
        Xavier Jassal                   779 Deepdene PS               6    
        Archer Beaumont                 549 Sandringham East PS       6    
 8-11   Cedric Fun                      595 Deepdene PS               5.5  
        Bennett Baker                   615 Deepdene PS               5.5  
        Xavier Aitken                   496 Kew PS                    5.5  
        Cailan Lhuede                   443 Sandringham PS            5.5  
 12-27  Fergus Chiverton                786 St. Kilda PS              5    
        George Dogaris                  547 Footscray PS              5    
        Hopper Fagan                    587 Sandringham PS            5    
        Ben Horsey                      194 Sandringham PS            5    
        Raphael Levin                       St Leonards PS            5    
        Boaz Fraser                     528 Preshil PS                5    
        Anton Pokryshevsky                  St Leonards PS            5    
        Rowan Mikosza                   591 Melbourne Montessori      5    
        Tina Chen                 F         Footscray PS              5    
        Tom Caldecott                   628 Melbourne Montessori      5    
        Emmeline Lai              F     368 Deepdene PS               5    
        Flynn Gray                          Moonee Ponds PS           5    
        Toby Mew                            Christ the King (Geelong) 5    
        Youri Meuleman                      Melbourne Montessori      5    
        Brandon O'Neill                     St. John Boscos PS        5    
        Jake Fitzgerald                 424 St Leonards PS            5    
 28-38  Oliver Blanks                   544 Melbourne Montessori      4.5  
        Angus Tonkin                    519 Preshil PS                4.5  
        Adriaan den Hartog              405 Kew PS                    4.5  
        Rowan Mendis                        St. Carlo Borromeo PS     4.5  
        Harry Downing                       Preshil PS                4.5  
        Conrad Thornton                     Deepdene PS               4.5  
        Charlie Wilson                      St Leonards PS            4.5  
        Chancy Bandara                      Greenvale PS              4.5  
        Hayden Tran                         Footscray PS              4.5  
        George McIntosh                     St Leonards PS            4.5  
        Charles Anderson                    St. Kilda PS              4.5  
 39-65  Jack Duckinson                      Sandringham PS            4    
        Isaac Graham                    278 Kew PS                    4    
        Tianli Zhang                    599 Deepdene PS               4    
        Alexander Barberia-Dupla            St. John Boscos PS        4    
        Keona Mendis              F     263 St. Carlo Borromeo PS     4    
        Henry Davis                         Kew PS                    4    
        Gus Zhang                           St. Pauls                 4    
        Ethan Gottschalk                    Melbourne Montessori      4    
        Luka Di Conza                       St. Pauls                 4    
        Nicolas Chau                        St. Pauls                 4    
        Marti Casanovas                     Melbourne Montessori      4    
        Callum Kemke                        Kew PS                    4    
        Arya Thearam                        Melbourne Montessori      4    
        Flynn Lhuede                    183 Sandringham PS            4    
        Dominic Cornish                     St Leonards PS            4    
        Hugo Thornton                       Deepdene PS               4    
        Jesse Hanekamp                      Sandringham PS            4    
        Oliver Capel                        Sandringham East PS       4    
        Brianna Chen              F     100 Deepdene PS               4    
        James Pilcher                   321 Sandringham PS            4    
        Brendan Zhang                       Brighton Grammar          4    
        Julian Horsey                       Sandringham PS            4    
        Baxter Gregory Walker               Clifton Hill PS           4    
        Thomas Odak                         St. John Boscos PS        4    
        Jack Saggers                        Kew PS                    4    
        Timothy Nicolaides                  Melbourne Montessori      4    
        Anton Ohrt                          Moonee Ponds PS           4    
 66-80  Lucca Carroll                       Moonee Ponds PS           3.5  
        Cameron Crawford                    St Leonards PS            3.5  
        Ethan Lieberman                     St Leonards PS            3.5  
        Ziggy Grambas                   257 Preshil PS                3.5  
        Daniel Wilson                       Footscray West PS         3.5  
        Ben Opperman                        Kew PS                    3.5  
        Keith Lo                            Milgate PS                3.5  
        Ethan Liu                           Sandringham PS            3.5  
        Jacques Levin                       St Leonards PS            3.5  
        Timon Fotakis                       Sandringham PS            3.5  
        Trapper Thorpe                      St. John Boscos PS        3.5  
        Curtis Wong                         St Leonards PS            3.5  
        Gabriel Company                     St. Kilda PS              3.5  
        Lilly Shen                F         St Leonards PS            3.5  
        Griffin Legge                       Clifton Hill PS           3.5  
81-109  Stafford Lee                    410 Milgate PS                3    
        Millie Good               F         Sandringham East PS       3    
        Harry Anderson                      St. Kilda PS              3    
        James Sparks                        Kew PS                    3    
        Matthew Ross                        Brighton Grammar          3    
        Callan Baker                    250 Deepdene PS               3    
        Jacob Ohrt                          Moonee Ponds PS           3    
        Cameron O'Neill                     St. John Boscos PS        3    
        Ben Gray                            Moonee Ponds PS           3    
        Chey Hunter                         Sandringham East PS       3    
        Mason Mineo                         St. Carlo Borromeo PS     3    
        Naoise Wheeler                      Footscray West PS         3    
        Gyan Maharaj-Hitchcock              Clifton Hill PS           3    
        Winson Ang                          Milgate PS                3    
        Zach Adam Gedge                     Brighton Grammar          3    
        James Schreuder                     Christ the King (Geelong) 3    
        Shirsho Roy                         Footscray PS              3    
        Hudson Nolan                        Melbourne Montessori      3    
        Barnaby Kinsella                    Melbourne Montessori      3    
        Jacob Mukumba                       St. Kilda PS              3    
        Riley Kemke                         Kew PS                    3    
        Pranav Srivatsan                    St Leonards PS            3    
        James Norton                        St Leonards PS            3    
        Henry Congedo                       St. Kilda PS              3    
        James Keys                          Sandringham PS            3    
        Sam Blackburn                       Footscray PS              3    
        Nethmi Wanigasekera                 Greenvale PS              3    
        Ben Akinci                          Brighton Grammar          3    
        Megan Taylor              F         Sandringham PS            3    
110-119 Will Stevens                    100 Kew PS                    2.5  
        Meier Bram                      487 Preshil PS                2.5  
        Luka Hamilton                   151 Sandringham PS            2.5  
        Hayden Sutton-Martinuzzo            Footscray West PS         2.5  
        Lucas Clark                         Melbourne Montessori      2.5  
        Chey Sadler                         Christ the King (Geelong) 2.5  
        Patrick Schickering                 Clifton Hill PS           2.5  
        Max Ricci                           St. Pauls                 2.5  
        Tommy O'Shannassy                   Kew PS                    2.5  
        Owen Rowlands                       Sandringham East PS       2.5  
120-133 Tasos Kontogeorgis                  Christ the King (Geelong) 2    
        Sandu Mahapatuna          F         Greenvale PS              2    
        Fraser Sutherland                   Christ the King (Geelong) 2    
        Anthony Lopes                       Sandringham East PS       2    
        Stanley Chen                        Brighton Grammar          2    
        Elliott Job Keeling-Mayer           Footscray West PS         2    
        Aaron Ryan                          St. Pauls                 2    
        Ewan McRobinson                     Sandringham East PS       2    
        Senesh Gunasekera                   Greenvale PS              2    
        Shamalka Silva                      St. Carlo Borromeo PS     2    
        Luke Allen                      100 Sandringham PS            2    
        Ciaran Gracias                      St. Pauls                 2    
        Daniel Chong                        Kew PS                    2    
        Max Saggers                         Kew PS                    2    
134-141 Charlie Begg                        Sandringham East PS       1.5  
        Jack Downing                        Preshil PS                1.5  
        Jay Lennartz                        Sandringham East PS       1.5  
        Declan den Hartog                   Kew PS                    1.5  
        Paul Blassis                        St. Pauls                 1.5  
        Kai Hunter                          Sandringham East PS       1.5  
        Max Noble                           Sandringham East PS       1.5  
        Hamish Stevens                      Kew PS                    1.5  
142-145 Phineas Congedo                     St. Kilda PS              1    
        Alessio Mengato                     St. Carlo Borromeo PS     1    
        Paddy Twigg                         St. Kilda PS              1    
        Kushala Samarasinghe                Greenvale PS              1    


Crosstable

No  Name                      ACF Total   1     2     3     4     5     6     7  
1   Daniel Roisman            700 6.5   139:W 114:W  66:W  14:W   2:W   4:W   3:D
2   Zun De Kai Sim            929 6      89:W  49:W  27:W  19:W   1:L  13:W   9:W
3   Kendrick Lo               740 6      60:W 104:W  15:W  28:D  29:W   8:W   1:D
4   Jonathan Ng               628 6     125:W 142:W  20:W  13:W   6:W   1:L  12:W
5   Stuart Lumpreiks          777 6      55:W  20:L  23:W  30:W  48:W  40:W  14:W
6   Xavier Jassal             779 6     128:W 124:W  58:W   7:W   4:L  15:W  19:W
7   Archer Beaumont           549 6      80:W  75:W  18:W   6:L  46:W  39:W  21:W
8   Cedric Fun                595 5.5   105:W  32:W  44:W  12:D  10:W   3:L  30:W
9   Bennett Baker             615 5.5    50:W  47:W  52:W  29:D  28:W  11:W   2:L
10  Xavier Aitken             496 5.5    72:W  31:D  68:W  67:W   8:L  34:W  28:W
11  Cailan Lhuede             443 5.5   121:W  98:W  51:W  41:W  12:D   9:L  29:W
12  Fergus Chiverton          786 5      45:W  48:W  81:W   8:D  11:D  17:W   4:L
13  George Dogaris            547 5     136:W  16:W  84:W   4:L  25:W   2:L  53:W
14  Hopper Fagan              587 5      99:W  82:W  57:W   1:L  49:W  26:W   5:L
15  Ben Horsey                194 5      64:W  97:W   3:L  24:W  85:W   6:L  54:W
16  Raphael Levin                 5      17:W  13:L 110:W  22:W  81:W  21:L  40:W
17  Boaz Fraser               528 5      16:L  77:W  89:W  44:W  18:W  12:L  47:W
18  Anton Pokryshevsky            5      42:W  86:W   7:L  66:W  17:L  49:W  43:W
19  Rowan Mikosza             591 5     120:W  39:W  71:W   2:L  82:W  42:W   6:L
20  Tina Chen                     5     116:W   5:W   4:L  51:L 129:W  59:W  45:W
21  Tom Caldecott             628 5      90:W  44:L 131:W  47:W  56:W  16:W   7:L
22  Emmeline Lai              368 5      31:L 103:W  60:W  16:L  62:W  72:W  44:W
23  Flynn Gray                    5      59:W  28:L   5:L 115:W 102:W  58:W  41:W
24  Toby Mew                      5      43:L  94:W  83:W  15:L  57:W  52:W  56:W
25  Youri Meuleman                5      40:W 111:W  41:L  86:W  13:L  81:W  42:W
26  Brandon O'Neill               5      83:W  81:L 142:W  52:W  43:W  14:L  48:W
27  Jake Fitzgerald           424 5      93:W  87:W   2:L  82:L  99:W  46:W  39:W
28  Oliver Blanks             544 4.5    74:W  23:W  54:W   3:D   9:L  69:W  10:L
29  Angus Tonkin              519 4.5    73:W  46:W  70:W   9:D   3:L  38:W  11:L
30  Adriaan den Hartog        405 4.5     0:D  37:W  34:W   5:L  45:W  67:W   8:L
31  Rowan Mendis                  4.5    22:W  10:D  67:L  35:W  68:L  83:W  69:W
32  Harry Downing                 4.5    76:W   8:L  45:L  87:W  33:D  77:W  70:W
33  Conrad Thornton               4.5    47:L  50:L 121:W  89:W  32:D  78:W  67:W
34  Charlie Wilson                4.5     0:D 134:W  30:L 130:W  50:W  10:L  75:W
35  Chancy Bandara                4.5   118:W  84:L  73:D  31:L  79:W 113:W  68:W
36  Hayden Tran                   4.5    39:L  74:D  94:L 134:W  73:W  90:W  81:W
37  George McIntosh               4.5     0:D  30:L 117:W 112:W  69:L 110:W  66:W
38  Charles Anderson              4.5    88:L 143:W 120:D  73:W  74:W  29:L  71:W
39  Jack Duckinson                4      36:W  19:L  63:W 111:W  41:W   7:L  27:L
40  Isaac Graham              278 4      25:L  79:W  90:W  65:W  51:W   5:L  16:L
41  Tianli Zhang              599 4     101:W  53:W  25:W  11:L  39:L  68:W  23:L
42  Alexander Barberia-Dupla      4      18:L 100:W  64:W  71:W  54:W  19:L  25:L
43  Keona Mendis              263 4      24:W  71:L  69:W  93:W  26:L  55:W  18:L
44  Henry Davis                   4     109:W  21:W   8:L  17:L 100:W  85:W  22:L
45  Gus Zhang                     4      12:L  72:W  32:W  78:W  30:L  82:W  20:L
46  Ethan Gottschalk              4      92:W  29:L  59:W  58:W   7:L  27:L  97:W
47  Luka Di Conza                 4      33:W   9:L 107:W  21:L 122:W  96:W  17:L
48  Nicolas Chau                  4      63:W  12:L  98:W  84:W   5:L  97:W  26:L
49  Marti Casanovas               4     133:W   2:L  88:W  70:W  14:L  18:L  85:W
50  Callum Kemke                  4       9:L  33:W 112:D  79:W  34:L  76:D  96:W
51  Arya Thearam                  4     137:W 110:W  11:L  20:W  40:L  53:L 101:W
52  Flynn Lhuede              183 4     140:W  85:W   9:L  26:L  93:W  24:L 100:W
53  Dominic Cornish               4     113:W  41:L  97:W  54:L  84:W  51:W  13:L
54  Hugo Thornton                 4     135:W 106:W  28:L  53:W  42:L 111:W  15:L
55  Jesse Hanekamp                4       5:L 115:W 111:L  63:W  61:W  43:L  84:W
56  Oliver Capel                  4     126:W  70:L  87:W  96:W  21:L  91:W  24:L
57  Brianna Chen              100 4      62:W  96:W  14:L  85:L  24:L 127:W  87:W
58  James Pilcher             321 4     143:W  88:W   6:L  46:L 120:W  23:L  91:W
59  Brendan Zhang                 4      23:L 123:W  46:L 101:W 112:W  20:L  99:W
60  Julian Horsey                 4       3:L 145:W  22:L 126:W  70:L  92:W  88:W
61  Baxter Gregory Walker         4      95:W  66:L  75:W  69:L  55:L 123:W 110:W
62  Thomas Odak                   4      57:L  78:L 137:W 114:W  22:L 124:W  95:W
63  Jack Saggers                  4      48:L 139:W  39:L  55:L 125:W 128:W 105:W
64  Timothy Nicolaides            4      15:L 138:W  42:L  83:L 142:W  94:W  86:W
65  Anton Ohrt                    4     110:L 137:W 114:W  40:L  83:D  95:D  82:W
66  Lucca Carroll                 3.5   115:W  61:W   1:L  18:L  71:D  98:W  37:L
67  Cameron Crawford              3.5     0:D  91:W  31:W  10:L  95:W  30:L  33:L
68  Ethan Lieberman               3.5     0:D 117:W  10:L  76:W  31:W  41:L  35:L
69  Ziggy Grambas             257 3.5    91:D 102:W  43:L  61:W  37:W  28:L  31:L
70  Daniel Wilson                 3.5   131:W  56:W  29:L  49:L  60:W  75:D  32:L
71  Ben Opperman                  3.5    94:W  43:W  19:L  42:L  66:D  74:W  38:L
72  Keith Lo                      3.5    10:L  45:L 109:W 108:W  86:W  22:L  76:D
73  Ethan Liu                     3.5    29:L  92:W  35:D  38:L  36:L 115:W 116:W
74  Jacques Levin                 3.5    28:L  36:D 118:W 116:W  38:L  71:L 117:W
75  Timon Fotakis                 3.5   144:W   7:L  61:L  88:W  92:W  70:D  34:L
76  Trapper Thorpe                3.5    32:L 105:W 104:D  68:L 103:W  50:D  72:D
77  Curtis Wong                   3.5     0:D  17:L  91:L  80:W 117:W  32:L 130:W
78  Gabriel Company               3.5    84:L  62:W 122:W  45:L  98:D  33:L 113:W
79  Lilly Shen                    3.5     0:D  40:L 134:W  50:L  35:L 136:W 111:W
80  Griffin Legge                 3.5     7:L 113:D 102:L  77:L 139:W 119:W 118:W
81  Stafford Lee              410 3     127:W  26:W  12:L  99:W  16:L  25:L  36:L
82  Millie Good                   3     107:W  14:L 135:W  27:W  19:L  45:L  65:L
83  Harry Anderson                3      26:L 127:W  24:L  64:W  65:D  31:L  98:D
84  James Sparks                  3      78:W  35:W  13:L  48:L  53:L 120:W  55:L
85  Matthew Ross                  3       0:W  52:L 132:W  57:W  15:L  44:L  49:L
86  Callan Baker              250 3     100:W  18:L 101:W  25:L  72:L  93:W  64:L
87  Jacob Ohrt                    3     108:W  27:L  56:L  32:L 132:W 104:W  57:L
88  Cameron O'Neill               3      38:W  58:L  49:L  75:L 131:W  89:W  60:L
89  Ben Gray                      3       2:L 126:W  17:L  33:L 107:W  88:L 122:W
90  Chey Hunter                   3      21:L 109:W  40:L 107:W 111:D  36:L 103:D
91  Mason Mineo                   3      69:D  67:L  77:W 104:D 106:W  56:L  58:L
92  Naoise Wheeler                3      46:L  73:L   0:W 105:W  75:L  60:L 128:W
93  Gyan Maharaj-Hitchcock        3      27:L 108:W 106:W  43:L  52:L  86:L 132:W
94  Winson Ang                    3      71:L  24:L  36:W 127:W  97:L  64:L 129:W
95  Zach Adam Gedge               3      61:L 119:W 116:D 103:W  67:L  65:D  62:L
96  James Schreuder               3     132:W  57:L 124:W  56:L 104:W  47:L  50:L
97  Shirsho Roy                   3     138:W  15:L  53:L 142:W  94:W  48:L  46:L
98  Hudson Nolan                  3     130:W  11:L  48:L 132:W  78:D  66:L  83:D
99  Barnaby Kinsella              3      14:L 144:W 130:W  81:L  27:L 129:W  59:L
100 Jacob Mukumba                 3      86:L  42:L 138:W 124:W  44:L 106:W  52:L
101 Riley Kemke                   3      41:L 129:W  86:L  59:L 144:W 102:W  51:L
102 Pranav Srivatsan              3       0:D  69:L  80:W 120:D  23:L 101:L 124:W
103 James Norton                  3       0:D  22:L 113:W  95:L  76:L 112:W  90:D
104 Henry Congedo                 3     122:W   3:L  76:D  91:D  96:L  87:L 127:W
105 James Keys                    3       8:L  76:L 133:W  92:L 126:W 122:W  63:L
106 Sam Blackburn                 3     119:W  54:L  93:L 143:W  91:L 100:L 123:W
107 Nethmi Wanigasekera           3      82:L 136:W  47:L  90:L  89:L 143:W 125:W
108 Ben Akinci                    3      87:L  93:L 140:W  72:L 123:L 133:W 120:W
109 Megan Taylor                  3      44:L  90:L  72:L 121:W 128:L 142:W 131:W
110 Will Stevens              100 2.5    65:W  51:L  16:L 136:D 116:W  37:L  61:L
111 Meier Bram                487 2.5   123:W  25:L  55:W  39:L  90:D  54:L  79:L
112 Luka Hamilton             151 2.5     0:    0:W  50:D  37:L  59:L 103:L 136:W
113 Hayden Sutton-Martinuzzo      2.5    53:L  80:D 103:L 118:W 136:W  35:L  78:L
114 Lucas Clark                   2.5   129:W   1:L  65:L  62:L 115:D 117:L 140:W
115 Chey Sadler                   2.5    66:L  55:L 139:W  23:L 114:D  73:L 134:W
116 Patrick Schickering           2.5    20:L 125:W  95:D  74:L 110:L 140:W  73:L
117 Max Ricci                     2.5   134:D  68:L  37:L 135:W  77:L 114:W  74:L
118 Tommy O'Shannassy             2.5    35:L 135:D  74:L 113:L 138:W 134:W  80:L
119 Owen Rowlands                 2.5   106:L  95:L 125:L 137:D 135:W  80:L 138:W
120 Tasos Kontogeorgis            2      19:L 141:W  38:D 102:D  58:L  84:L 108:L
121 Sandu Mahapatuna              2      11:L 130:L  33:L 109:L 133:L   0:W 144:W
122 Fraser Sutherland             2     104:L 128:W  78:L 131:W  47:L 105:L  89:L
123 Anthony Lopes                 2     111:L  59:L 129:L 141:W 108:W  61:L 106:L
124 Stanley Chen                  2     145:W   6:L  96:L 100:L 143:W  62:L 102:L
125 Elliott Job Keeling-Mayer     2       4:L 116:L 119:W 129:L  63:L 144:W 107:L
126 Aaron Ryan                    2      56:L  89:L 128:W  60:L 105:L 130:L 145:W
127 Ewan McRobinson               2      81:L  83:L 144:W  94:L 130:W  57:L 104:L
128 Senesh Gunasekera             2       6:L 122:L 126:L 133:W 109:W  63:L  92:L
129 Shamalka Silva                2     114:L 101:L 123:W 125:W  20:L  99:L  94:L
130 Luke Allen                100 2      98:L 121:W  99:L  34:L 127:L 126:W  77:L
131 Ciaran Gracias                2      70:L 133:W  21:L 122:L  88:L 141:W 109:L
132 Daniel Chong                  2      96:L 140:W  85:L  98:L  87:L 145:W  93:L
133 Max Saggers                   2      49:L 131:L 105:L 128:L 121:W 108:L 142:W
134 Charlie Begg                  1.5   117:D  34:L  79:L  36:L 145:W 118:L 115:L
135 Jack Downing                  1.5    54:L 118:D  82:L 117:L 119:L 139:L   0:W
136 Jay Lennartz                  1.5    13:L 107:L 145:W 110:D 113:L  79:L 112:L
137 Declan den Hartog             1.5    51:L  65:L  62:L 119:D 140:L 138:L 143:W
138 Paul Blassis                  1.5    97:L  64:L 100:L 140:D 118:L 137:W 119:L
139 Kai Hunter                    1.5     1:L  63:L 115:L 145:L  80:L 135:W 141:D
140 Max Noble                     1.5    52:L 132:L 108:L 138:D 137:W 116:L 114:L
141 Hamish Stevens                1.5   142:L 120:L 143:L 123:L   0:W 131:L 139:D
142 Phineas Congedo               1     141:W   4:L  26:L  97:L  64:L 109:L 133:L
143 Alessio Mengato               1      58:L  38:L 141:W 106:L 124:L 107:L 137:L
144 Paddy Twigg                   1      75:L  99:L 127:L   0:W 101:L 125:L 121:L
145 Kushala Samarasinghe          1     124:L  60:L 136:L 139:W 134:L 132:L 126:L


Comments