2019 Victorian School Championship Qualifying Schools

Victorian School Championship  Finals:

Victorian Primary School Girls Final - St.Catherine's School, (17 Heyington Place,Toorak) – Tuesday 15 October 2019  9:30 am to 3:00 pm

Victorian Secondary School Girls Final - St.Catherine's School, (17 Heyington Place,Toorak) – Tuesday 15 October 2019  9:30 am to 3:00 pm

Victorian Secondary School Open Final - Brighton Grammar, (90 Outer Crescent, Brighton) – Monday 14 October 2019  12 noon to 6:00 pm

Victorian Primary School Open Final - Balwyn North Primary School, (Buchanan Avenue, Balwyn North) – Wednesday 6 November  9:30 am to 3:00 pm

 

Victorian Primary Schools Open Semi-Finals:

1.      St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Monday 21 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

2.      St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Tuesday 22 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

3.    St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Wednesday 23 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm.

4.      Marcellin College, (160 Bulleen Road, Bulleen) – Friday 25 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

 

Victorian Primary Schools Open Grand Final:

Balwyn North Primary School, (Buchanan Avenue, Balwyn North) – Wednesday 6 November  9:30 am to 3:00 pm

 

The winning school of the above 4 categories:

1.      Victorian Primary Girls

2.      Victorian Primary Open

3.      Victorian Secondary Girls

4.      Victorian Secondary Open

will be the Victorian School Champion to play in the prestigious Australian School Teams Championship (ASTC) to be held in Canberra on Saturday 30 November and Sunday 1 December, 2019. This event is under the Australian Chess Federation (ACF).

The current national Australian School Teams Champions in 2018 are all from Victoria:

1.      Victorian Primary Girls - Glendal Primary School

2.      Victorian Primary Open - Waverley Christian College

3.      Victorian Secondary Girls - Presbyterian Ladies’ College (PLC)

4.      Victorian Secondary Open - Melbourne High

http://www.chessvictoria.org.au/news/2018australianschoolteamschampionshipastc

 

2019 Qualifying Schools so far:

Secondary Girls Final: St.Catherine's School, (17 Heyington Place,Toorak) – Tuesday 15 October 2019  9:30 am to 3:00 pm

Presbyterian Ladies College--15 players
St.Catherine's School--5 players
Korowa--15 players
MacRobertson--5 players
Clonard College 
Sacred Heart College


Secondary Open Final: Brighton Grammar, (90 Outer Crescent, Brighton) – Monday 14 October 2019  12 noon to 6:00 pm 

Scotch College
Presbyterian Ladies College
Camberwell Grammar School
St.Catherine's School
Mentone Grammar School
Glen Waverley Secondary College
Marcellin College
Balwyn High School
Xavier College
Korowa
Melbourne High School
Kilvington Grammar
Kardinia International College--10 players 
Belmont Independent College 
Western Heights Secondary College 
St Ignatius College
Waverley Wantirna
Maranatha
Waverley Christian College Narre Warren
Heathdale
St.Andrew's Christian College


Primary Girls Final: St.Catherine's School, (17 Heyington Place,Toorak) – Tuesday 15 October 2019  9:30 am to 3:00 pm

Mount View Primary
Balwyn North Primary
Methodist Ladies College
Presbyterian Ladies College
St.Catherine's
Korowa
Wesley College Elsternwick
Glendal Primary
Lauriston
Lowther Hall
PEGS Girls
Spensley Street
Yavneh


 Primary Open Semi-Finals:
 

1.      St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Monday 21 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

2.      St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Tuesday 22 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

3.    St.Bridget's Primary School, (44 Sweyn Street, Balwyn North) – Wednesday 23 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm.

4.      Marcellin College, (160 Bulleen Road, Bulleen) – Friday 25 October, 2019  9:30 am to 3:00 pm

 

Fitzroy Community School Thornbury Campus
Fitzroy Community School Fitzroy Campus
Oak Park Primary
Brunswick South West Primary
Niddrie Primary
Flemington Primary
St John Bosco Primary 
Clifton Hill Primary
Spensley Street Primary
Gardenvale Primary
Glenhuntly Primary
St.Paul's Bentleigh
Caulfield Junior College
Sandringham  East Primary
Tucker Road Primary
Wesley College Elsternwick
Brighton Grammar School
Sandringham Primary
Preshill Primary
Glen Waverley Primary
The Knox School
PEGS Junior boys
Balwyn North Primary
Glendal Primary
St.Andrew's Christian College
Mount View Primary
Bialik
Highvale Primary
Presbyterian Ladies College
Waverley Christian College Wantirna South
Waverley Christian College Narre Warren
St.Leonard's
Hotham Street
Hayleybury Castlefiled
Yavneh
Balwyn Primary
Erasmus Primary
Kew Primary
Christ Church Grammar School
Mont Albert Primary
Footscray Primary
Princes Hill Primary
Mooney Ponds Primary
Geelong East Primary
 Ocean Grove Primary
 Barwon Heads Primary
Melbourne Montessori School
Hayleybury Berwick
Maranatha
Cheltenham East Primary
Mount Scopus


For further information contact Leonid Sandler: leonidsandlerchess@gmail.com

Comments