Archives‎ > ‎Archived Tournaments‎ > ‎

2009 Victorian Schools Competitions

The following Primary / secondary schools tournaments will be run  by Chess Ideas and Chess Australia PTY LTD 
as 
part of  the Chess Victoria Interschool Program.  
These tournaments are official zonal tournaments and 
are part of the 
Chess Victoria Interschool Championships
See below for secondary school finals results

zonal organisers contact details

Chess Ideas:  www.chessideas.com.au  
contact Suzanne or Stephen [03] 9532 8370
or email admin@chessideas.com.au

Chess Australia PTY LTD:  www.chesscoaching.com.au 
contact person Leonid Sandler 0412 201 891
e-mail 
lsandler2004@yahoo.com.au

zedChess www.zedchess.com.au
Contact person George Zaprudsky 0417 339 694 
email george@zedchess.com.au

Checkmate Chess
Contact person  Phil Hooton 0421 901 530
email Phil@lifecoaches.com.au

Chess Education
contact person Nick Speck
email info@chesseducation.com.au

Riddells Creek PS
contact person Nicholas Gibson
telephone 5428 7277

 

Dates and venues for zonal tournaments
datetimelocationtype of tournamentmax no of playerscontact details
March 19 Torquay CollegePrimary Open120Chess Austr
March 26 Brighton Grammar SchoolSecondary  Open120Chess Austr
March 27 Brighton Grammar SchoolPrimary  Open
 
120Chess Ideas
May 7 PLCSecondary girls80Chess Austr
May 18 Chess Victoria VenuePrimary  Open
 
120Chess Austr.
May 22 Mont Albert PSPrimary Open Chess Ideas
June 24 Flemington PS
New date
Primary Open100Chess Education
May 29 Camberwell Girls’ GrammarPrimary Girls100Chess 
Ideas
June 5 Weeden Heights PSPrimary Open120Chess 
Ideas
June 11 Lauriston Girls  SchoolPrimary Girls 140Chess Austr
June 15 Warrnambool CollegePrimary Open
grades preps to 6
60Chess Austr
June 15 Warrnambool CollegeSecond. Open grades 7 to 1260Chess Austr.
June 18 Balwyn High SchoolSecond. Open grades 7 to 12200Chess Austr.
June 22 Wesley CollegePrimary Open100zedChess
June 23 Laburnum Primary SchoolPrimary Open120Checkmate Chess
June 24 Flemington PS
New date
Primary Open100Chess Education
July 229.45 to 1.45Beth Rivkah Ladies CollegeJewish primary girls only120Chess 
Ideas
July 2210.00 to 2.00Yavneh Leibler CollegeJewish primary boys only120Chess 
Ideas
July 319.30 to 1.00Camberwell Girls’ GrammarPrimary Girls100Chess 
Ideas
Aug 13 Riddells Creek PSPrimary Open120Nicholas Gibson
Aug 1712.00  to 6.00Scotch CollegeSecondary  Open120Chess Austr.
Aug 21 Loreto Mandeville HallPrimary Girls100Chess Austr.
Aug 289.30 to 1.30St Leonard's College 120Chess 
Ideas
Sept 8 Caulfield Grammar 120Chess 
Ideas
For results and dates and venues for  finals. Go to next pages

School Locations

Balwyn High SchoolBuchanan Avenue Balwyn North
Melway ref. 46 C4
Beth Rivkah Ladies CollegeEntrance in Empress St Melway ref. 58 F11Parking difficult in streets
Brighton Grammar SchoolAllee Street Brighton
Camberwell Girls’ Grammar4 Mont Albert Road Mont Albert
Melway ref. 45 K8
Caulfield Grammar Malvern CampusWilloby Avenue Glen Iris
Melway ref. 59 H9
Chess Victoria venue3 Rochester Road Canterbury 3126
Melway ref. 46 D10
Deepdene Grammar School358 Burke Road Deepdene
Emmanuel College37 Ardlie Street Warrnambool
Laburnum Primary SchoolJanet Street Blackburn
Lauriston Girls  School
38 Huntingpower Street Armadale
Loreto Mandeville Hall10 Mandeville Crescent Toorak
Melway ref. 58 G6
Presbyterian Ladies College141 Burwood Road Burwood
Melway ref. 60 K5
Riddells Creek PSMain Road Riddells Creek
Melway ref. 253 H11
Scotch CollegeMorrison Street Hawthorn
Cardinal Pavilion Boykett room end
Melway ref. 59 B1
St Leonard’s College
170 South Road Brighton East
Melway ref. 76 H4
Torquay College44-55 Grossmans Road Torquay 
Melway ref. 237 B2
Weeden Heights Primary SchoolWeeden Drive South Vermont
Wesley CollegeSt Kilda Road Campus Cato room 
 577 St Kilda Road  Melbourne
Yavneh Leibler CollegeNagle Avenue Elsternwick
Melway ref. 67 G6

 

Secondary School Final Results:

Team results

1 SCOTCH CARDINAL              22.5.5
2 BALWYN HIGH A              211
3 MELBOURNE HIGH 1              188
4 MAZENOD COLLEGE A              16.5.5
5-6 CAMBERWELL GRAMMAR 16
BALWYN HIGH B                               166
7 MELBOURNE HIGH 2               155
8 CAMBERWELL GRAMMAR B 13.5
9 SCOTCH GOLD                               122
10 BRIGHTON GRAMMAR               111
11 MAZENOD COLLEGE B                9.5.5
12 SCOTCH BLUE                                6 6

Individual results

Place Name                 Feder Rtg Loc Score

 1-2  Schon, Eugene                      6.5  
      Lin, Zhigen                        6.5  
 3-4  Wallis, Chris                      5.5  
      Khung, Farn Ling                   5.5  
5-12  Cheng, Bobby                       5    
      Dalton, Sam                        5    
      Bhattacharya, Devraj               5    
      Wei, Gavin                         5    
      Owen, Richard                      5    
      Tuncer, Deniz                      5    
      Dalton, Joshua                     5    
      Ng, Isaac                          5    
13-18 Yu, Derek                          4.5  
      Liu, Nicholas                      4.5  
      Addamo, Michael                    4.5  
      Gruen, Alex                        4.5  
      Hong, Brian                        4.5  
      Manawadu, Dmithri                  4.5  
19-28 Chui, William                      4    
      Di Stefano, Ben                    4    
      Lau, Aaron                         4    
      Karumbi, Simon                     4    
      Quim, Michael                      4    
      Lim, Yu Gen                        4    
      Liang, Oscar                       4    
      Jiang, Jeffrey                     4    
      Merrillees, Maxi                   4    
      Mc Murrich, Jimi                   4    
29-36 Puppala, Nikhil                    3.5  
      Wang, Michael                      3.5  
      Ng, Joshua                         3.5  
      Swire, Jarred                      3.5  
      Lu, Eric                           3.5  
      Eer, Derek                         3.5  
      Xue, Ollie                         3.5  
      Lee, Tuan                          3.5  
37-49 Dang, Nhat                         3    
      Jin, Andrew                        3    
      Allen, James                       3    
      Tanner, Michael                    3    
      O'Shaughnessy, Jack                3    
      Zhang, Kevin                       3    
      Ahmed, Mustafa                     3    
      Tran, Kelvin                       3    
      Lee, Howard                        3    
      Tran, Sang Ngoc                    3    
      Lee, Justin                        3    
      Hoy, Toby                          3    
      Tham, Chris                        3    
50-51 Cao, Will                          2.5  
      Leung, Vincent                     2.5  
52-59 Bruinstroop, Corey                 2    
      Daffy, Joseph                      2    
      Arulprakasam, Joash                2    
      Chen, Kollan                       2    
      Taylor, Nic                        2    
      Fung, Ben                          2    
      Chowdhury, Aquib                   2    
      Khoo, Paul                         2    
60-64 Lau, Richard                       1    
      Le Couteur, Ben                    1    
      Ellery-Thornely, Max               1    
      Tran, Matthew                      1    
      O'Sullivan, Ben                    1  
Comments