Archives‎ > ‎Archived Tournaments‎ > ‎

2010 Australian Masters

2010 Australasian Masters

At the Box Hill Chess Club venue at 3 Rochester Road Canterbury 3126

Sponsored by Chess Victoria
and Hallsteen PTY LTD Director E.Levi

Tournament organizer
Chess Australia PTY.LTD www.chesscoaching.com.au 
Director Leonid Sandler

DGT Boards and venue provided by the Box Hill Chess Club
www.boxhillchess.org.au

 list of players
No  Name               Feder Rtg Loc 

1.  Illingworth, Max   NSW       2284
2.  Morris, James      VIC       2190
3.  Smirnov, Vladimir  NSW       2273
4.  Levi, Eddy L       VIC       2173
5.  Gorka, Carl        VIC       2082
6.  Rujevic, Mirko     VIC       2224
7.  Teichmann, Erik    OS        2312
8.  Steadman, Michael  OS        2155
9.  Cheng, Bobby       VIC       2207
10. Solomon, Stephen J QLD       2315
Playing venues
All rounds except the last round will be played at the

Box Hill Chess Club at 3 Rochester Road Canterbury 3126

The Last round followed by the prize giving function will be played at Chess Ideas venue 83 Glen Eira Road, Ripponlea.
 

Round 1 Saturday December 4th. Starting time 4-30 pm.
No Name              Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Morris, James     2190 [0]     0 : 1   Solomon, Stephen J 2315 [0]  
 2 Smirnov, Vladimir 2273 [0]     1 : 0   Illingworth, Max   2284 [0]  
 3 Levi, Eddy L      2173 [0]     0 : 1   Cheng, Bobby       2207 [0]  
 4 Gorka, Carl       2082 [0]     1 : 0   Steadman, Michael  2155 [0]  
 5 Rujevic, Mirko    2224 [0]     0 : 1   Teichmann, Erik    2312 [0]  
Round Sunday December 5th. Starting time 4-30 pm.
No Name               Loc  Total  Result   Name              Loc  Total

 1 Solomon, Stephen J 2315 [0]    1  :  0   Rujevic, Mirko    2224 [0]  
 2 Teichmann, Erik    2312 [0]    1  :  0   Gorka, Carl       2082 [0]  
 3 Steadman, Michael  2155 [0]    1  :  0   Levi, Eddy L      2173 [0]  
 4 Cheng, Bobby       2207 [0]    1  :  0   Smirnov, Vladimir 2273 [0]  
 5 Illingworth, Max   2284 [0]    1  :  0   Morris, James     2190 [0]  
Round Monday December 6th. Starting time 4-30 pm.
No Name              Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Illingworth, Max  2284 [0]    0  :  1  Solomon, Stephen J 2315 [0]  
 2 Morris, James     2190 [0]   0.5 : 0.5 Cheng, Bobby       2207 [0]  
 3 Smirnov, Vladimir 2273 [0]    1  :  0  Steadman, Michael  2155 [0]  
 4 Levi, Eddy L      2173 [0]    0  :  1  Teichmann, Erik    2312 [0]  
 5 Gorka, Carl       2082 [0]    0  :  1  Rujevic, Mirko     2224 [0]  
Round 4  Tuesday December 7th. Starting time 4-30 pm.
No Name               Loc  Total  Result   Name              Loc  Total

 1 Solomon, Stephen J 2315 [0]    1  :  0   Teichmann, Erik   2312 [0]  
 2 Steadman, Michael  2155 [0]   0.5 : 0.5  Rujevic, Mirko    2224 [0]  
 3 Cheng, Bobby       2207 [0]    0  :  1   Gorka, Carl       2082 [0]  
 4 Illingworth, Max   2284 [0]    1  :  0   Levi, Eddy L      2173 [0]  
 5 Morris, James      2190 [0]   0.5 : 0.5  Smirnov, Vladimir 2273 [0]  
Round Wednesday December 8th. Starting time 4-30 pm.
No Name              Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Smirnov, Vladimir 2273 [0]   0.5 : 0.5 Solomon, Stephen J 2315 [0]  
 2 Levi, Eddy L      2173 [0]    0  :  1  Morris, James      2190 [0]  
 3 Gorka, Carl       2082 [0]    0  :  1  Illingworth, Max   2284 [0]  
 4 Rujevic, Mirko    2224 [0]   0.5 : 0.5 Cheng, Bobby       2207 [0]  
 5 Teichmann, Erik   2312 [0]    1  :  0  Steadman, Michael  2155 [0]  
Round Thursday December 9th. Starting time 4-30 pm.
No Name               Loc  Total  Result   Name              Loc  Total

 1 Solomon, Stephen J 2315 [0]  0.5 : 0.5  Steadman, Michael 2155 [0]  
 2 Cheng, Bobby       2207 [0]   1  :  0   Teichmann, Erik   2312 [0]  
 3 Illingworth, Max   2284 [0]   1  :  0   Rujevic, Mirko    2224 [0]  
 4 Morris, James      2190 [0]   1  :  0   Gorka, Carl       2082 [0]  
 5 Smirnov, Vladimir  2273 [0]   1  :  0   Levi, Eddy L      2173 [0]  
Round Friday December 10th. Starting time 4-30 pm.
No Name              Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Levi, Eddy L      2173 [0]    0  :  1  Solomon, Stephen J 2315 [0]  
 2 Gorka, Carl       2082 [0]    1  :  0  Smirnov, Vladimir  2273 [0]  
 3 Rujevic, Mirko    2224 [0]    1  :  0  Morris, James      2190 [0]  
 4 Teichmann, Erik   2312 [0]    1  :  0  Illingworth, Max   2284 [0]  
 5 Steadman, Michael 2155 [0]    0  :  1  Cheng, Bobby       2207 [0]  
Round Saturday December 11th. Starting time 4-30 pm.
No Name               Loc  Total  Result   Name              Loc  Total

 1 Solomon, Stephen J 2315 [0]    1  :  0  Cheng, Bobby      2207 [0]  
 2 Illingworth, Max   2284 [0]    1  :  0  Steadman, Michael 2155 [0]  
 3 Morris, James      2190 [0]    1  :  0  Teichmann, Erik   2312 [0]  
 4 Smirnov, Vladimir  2273 [0]    0  :  1  Rujevic, Mirko    2224 [0]  
 5 Levi, Eddy L       2173 [0]   0.5 : 0.5 Gorka, Carl       2082 [0]  
Round Sunday December 12th. Starting time 2-00 pm.
No Name              Loc  Total  Result   Name               Loc  Total

 1 Gorka, Carl       2082 [0]    0  :  1  Solomon, Stephen J 2315 [0]  
 2 Rujevic, Mirko    2224 [0]    1  :  0  Levi, Eddy L       2173 [0]  
 3 Teichmann, Erik   2312 [0]    0  :  1  Smirnov, Vladimir  2273 [0]  
 4 Steadman, Michael 2155 [0]    0  :  1  Morris, James      2190 [0]  
 5 Cheng, Bobby      2207 [0]    1  :  0  Illingworth, Max   2284 [0]  
Rules
time control:  90 minutes for 40 moves plus 30 minutes till the end of the game plus 30 seconds per move from move one
FIDE forfeit time:  30 minutes.
Prizes:  First. $1000
             Second. $500
             Third. $300
Best Victorian player will get Victorian Master title plus $500

 
Cross table
NoNameFederRtgTotal#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10
1Illingworth MaxNSW22845* 0 1 00
2Morris JamesVIC21905 0* 1/2 1 11/20
3Smirnov VladimirNSW22735 11/2*0101/2 
4Levi EddyVIC21730.5 00*01/20  00
5Gorka CarlVIC20823.5 0011/2 *01 10
6Rujevic MirkoVIC22245 01*1/21/20 
7Teichmann ErikOS23125 1 01 1 1* 10
8Steadman MichaelOS21552 0 00101/2  0*1/2
9Cheng BobbyVIC22076 11/2 1  11/2  1*
10Solomon StephenQLD2315811 1/2 11 11/2 1*
Prize winners
First:                     Stephen Solomon  $1000   Australian master Title
Second:              Bobby Cheng         $1000   Victorian master title
Third equal:        Max Illingworth      $60
                              James Morris           $60
                              Vladimir Smirnov   $60
                               Erik Teichmann      $60
                               Mirko Rujevic          $60
Comments