Archives‎ > ‎Archived Tournaments‎ > ‎

2010 Victorian Open Championships

Vic Championship 2010 Cross table
NoNameFederRtgTotal#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10#11#12
1Gorka, CarlVIC21804.5* 0 0 ½ 1 1 0 0 ½½ 1
2Stojic, DusanVIC22388.5 1* ½ ½ 1 ½1 11 1
3Rujevic, MirkoVIC22598 1 1* 1 01  11½  ½
4Wallis, ChristopherVIC22378.5 ½ ½ 1* ½ 1 1 01 1
5Cheng, BobbyVIC23326.5 1½  0 ½* ½½1½  0
6Levi, Eddy LVIC22643.5 0 0 0 0 ½*½ ½ ½ 1 ½
7Morris, JamesVIC22624.5 0 1 0 0½* 11
8Goldenberg, IgorVIC23868 1½  0 1½ ½ 1* 1 1½ 
9Hamilton, Douglas GVIC22164.5 1 0 00 ½ 0* 1 1
10Beaumont, DavidVIC20811 ½ 00 0 0 0 0 0* 0 ½
11Sandler, LeonidVIC23215½ 0 ½ 0½  1 0 01*  ½
12Hacche, David JVIC21023.50 0 ½ 0 1½  0 ½0 ½ ½*
Vic Reserves 2010 Cross table
NoNameFederRtgTotal#1#2#3#4#5#6#7#8#9#10
1Stojic, SvetozarVIC20295* 1 1 1 1 0 01
2Urban, SylvesterVIC20477 1* 1 1 1 1 1+
3Kildisas, Victor EVIC20045.5 0* ½ 1 1½ ½1
4Lekkas, FrankVIC18535.5 1 0½ * 0 1½ 1  ½1
5Wallmueller, JoergVIC18184 0 0 0 1*½ 1½
6Wallmueller, PeterVIC1640.5 0 0 0 0½*0 0
7Cavezza, PaulVIC16452.5 0 0½ 0 1* 0 1 0
8Beattie, RogerVIC18484 10½ 0½ 1 1*
9Hose, ShaunVIC19154 1-½   ½ 0* -
10Wijesuriya, VineethaVIC185860 1 0 1 1 1 1 +*

Victorian Championship 2010  Entrant list
No  Name                Feder Rtg  Loc 

1.  Gorka, Carl         VIC   2180 2083
2.  Stojic, Dusan       VIC   2238 2155
3.  Cheng, Bobby        VIC   2332 2280
4.  Rujevic, Mirko      VIC   2259 2193
5.  Levi, Eddy L        VIC   2264 2221
6.  Wallis, Christopher VIC   2237 2130
7.  Hamilton, Douglas G VIC   2216 2112
8.  Morris, James       VIC   2262 2213
9.  Beaumont, David     VIC   2081 1835
10. Goldenberg, Igor    VIC   2386 2336
11. Sandler, Leonid     VIC   2321 2238
12. Hacche, David J     VIC   2102 2018
Victorian Championship 2010  results
Round 1
No Name               Total  Result   Name               Total
 1 Carl Gorka         [0]      1:0    David J Hacche     [0]  
 2 Dusan Stojic       [0]      1:0    Leonid Sandler     [0]  
 3 Bobby Cheng        [0]     .5:.5   Igor Goldenberg    [0]  
 4 Mirko Rujevic      [0]      1:0    David Beaumont     [0]  
 5 Eddy L Levi        [0]     .5:.5   James Morris       [0]  
 6 Christopher Wallis [0]      1:0    Douglas G Hamilton [0]  
Round 2
 1 David J Hacche  2102 [0]      0:1    Douglas G Hamilton 2216 [0]  
 2 James Morris    2262 [.5]     0:1    Christopher Wallis 2237 [1]  
 3 David Beaumont  2081 [0]      0:1    Eddy L Levi        2264 [.5] 
 4 Igor Goldenberg 2386 [.5]     0:1    Mirko Rujevic      2259 [1]  
 5 Leonid Sandler  2321 [0]     .5:.5   Bobby Cheng        2332 [.5] 
 6 Carl Gorka      2180 [1]      0:1    Dusan Stojic       2238 [1]  

Round 3
No Name               Rtg  Total  Result   Name            Rtg  Total
 1 Dusan Stojic       2238 [2]      1:0    David J Hacche  2102 [0]  
 2 Bobby Cheng        2332 [1]      1:0    Carl Gorka      2180 [1]  
 3 Mirko Rujevic      2259 [2]     .5:.5   Leonid Sandler  2321 [.5] 
 4 Eddy L Levi        2264 [1.5]   .5:.5   Igor Goldenberg 2386 [.5] 
 5 Christopher Wallis 2237 [2]      1:0    David Beaumont  2081 [0]  
 6 Douglas G Hamilton 2216 [1]      1:0    James Morris    2262 [.5] 
Round 4
No Name            Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 1 David J Hacche  2102 [0]      0:1    James Morris       2262 [.5] 
 2 David Beaumont  2081 [0]      0:1    Douglas G Hamilton 2216 [2]  
 3 Igor Goldenberg 2386 [1]      1:0    Christopher Wallis 2237 [3]  
 4 Leonid Sandler  2321 [1]      1:0     Eddy L Levi        2264 [2]  
 5 Carl Gorka      2180 [1]      0:1    Mirko Rujevic      2259 [2.5]
 6 Dusan Stojic    2238 [3]     .5:.5   Bobby Cheng        2332 [2]  
Round 5
No Name               Rtg  Total  Result   Name            Rtg  Total
 1 Bobby Cheng        2332 [2.5]    0:1    David J Hacche  2102 [0]  
 2 Mirko Rujevic      2259 [3.5]    1:0    Dusan Stojic    2238 [3.5]
 3 Eddy L Levi        2264 [2]      0:1    Carl Gorka      2180 [1]  
 4 Christopher Wallis 2237 [3]      1:0    Leonid Sandler  2321 [1]  
 5 Douglas G Hamilton 2216 [3]      0:1    Igor Goldenberg 2386 [2]  
 6 James Morris       2262 [1.5]    1:0    David Beaumont  2081 [0] 
Round 6
No Name            Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 1 David J Hacche  2102 [1]     .5:.5   David Beaumont     2081 [0]  
 2 Igor Goldenberg 2386 [3]      1:0    James Morris       2262 [2.5]
 3 Leonid Sandler  2321 [1]      1:0    Douglas G Hamilton 2216 [3]  
 4 Carl Gorka      2180 [2]     .5:.5   Christopher Wallis 2237 [4]  
 5 Dusan Stojic    2238 [3.5]    1:0    Eddy L Levi        2264 [2]  
 6 Bobby Cheng     2332 [2.5]    0:1    Mirko Rujevic      2259 [4.5]
Round 7
No Name               Rtg  Total  Result   Name            Rtg  Total
 1 Mirko Rujevic      2259 [5.5]   .5:.5   David J Hacche  2102 [1.5]
 2 Eddy L Levi        2264 [2]     .5:.5   Bobby Cheng     2332 [2.5]
 3 Christopher Wallis 2237 [4.5]   .5:.5   Dusan Stojic    2238 [4.5]
 4 Douglas G Hamilton 2216 [3]      1:0    Carl Gorka      2180 [2.5]
 5 James Morris       2262 [2.5]    1:0    Leonid Sandler  2321 [2]  
 6 David Beaumont     2081 [.5]     0:1    Igor Goldenberg 2386 [4]  
Round 8
No Name           Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 1 David J Hacche 2102 [2]     .5:.5   Igor Goldenberg    2386 [5]  
 2 Leonid Sandler 2321 [3]      1:0    David Beaumont     2081 [.5] 
 3 Carl Gorka     2180 [2.5]    1:0    James Morris       2262 [3.5]
 4 Dusan Stojic   2238 [5]      1:0    Douglas G Hamilton 2216 [4]  
 5 Bobby Cheng    2332 [3]     .5:.5   Christopher Wallis 2237 [5]  
 6 Mirko Rujevic  2259 [6]      1:0    Eddy L Levi        2264 [2.5]
Round 9
No Name               Rtg  Total  Result   Name           Rtg  Total
 1 Eddy L Levi        2264 [2.5]   .5:.5   David J Hacche 2102 [2.5]
 2 Christopher Wallis 2237 [5.5]    1:0    Mirko Rujevic  2259 [7]  
 3 Douglas G Hamilton 2216 [4]      0:1    Bobby Cheng    2332 [3.5]
 4 James Morris       2262 [3.5]    0:1    Dusan Stojic   2238 [6]  
 5 David Beaumont     2081 [.5]    .5:.5   Carl Gorka     2180 [3.5]
 6 Igor Goldenberg    2386 [5.5]    1:0    Leonid Sandler 2321 [4]  ]  
Round 10
No Name           Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 1 David J Hacche 2102 [3]     .5:.5   Leonid Sandler     2321 [4]  
 2 Carl Gorka     2180 [4]      0:1    Igor Goldenberg    2386 [6.5]
 3 Dusan Stojic   2238 [7]      1:0    David Beaumont     2081 [1]  
 4 Bobby Cheng    2332 [4.5]    1:0    James Morris       2262 [3.5]
 5 Mirko Rujevic  2259 [7]      1:0    Douglas G Hamilton 2216 [4]  
 6 Eddy L Levi    2264 [3]      0:1    Christopher Wallis 2237 [6.5]
Round 11
No Name               Rtg  Total  Result   Name           Rtg  Total
 1 Christopher Wallis 2237 [7.5]    1:0    David J Hacche 2102 [3.5]
 2 Douglas G Hamilton 2216 [4]     .5:.5   Eddy L Levi    2264 [3]  
 3 James Morris       2262 [3.5]    1:0    Mirko Rujevic  2259 [8]  
 4 David Beaumont     2081 [1]      0:1    Bobby Cheng    2332 [5.5]
 5 Igor Goldenberg    2386 [7.5]   .5:.5   Dusan Stojic   2238 [8]  
 6 Leonid Sandler     2321 [4.5]   .5:.5   Carl Gorka     2180 [4]  
Victorian Championship 2010  Standings Round 11
Place Name                Feder Rtg  Loc  Score
 1-2  Wallis, Christopher VIC   2237 2130 8.5  
      Stojic, Dusan       VIC   2238 2155 8.5  
 3-4  Rujevic, Mirko      VIC   2259 2193 8    
      Goldenberg, Igor    VIC   2386 2336 8    
  5   Cheng, Bobby        VIC   2332 2280 6.5  
  6   Sandler, Leonid     VIC   2321 2238 5    
 7-9  Morris, James       VIC   2262 2213 4.5  
      Gorka, Carl         VIC   2180 2083 4.5  
      Hamilton, Douglas G VIC   2216 2112 4.5  
10-11 Hacche, David J     VIC   2102 2018 3.5  
      Levi, Eddy L        VIC   2264 2221 3.5  
 12   Beaumont, David     VIC   2081 1835 1    

Victorian Reserves 2010  Entrant list
No  Name                 Feder Rtg  Loc 
1.  Kildisas, Victor E   VIC   2004 1860
2.  Hose, Shaun          VIC   1915 1783
3.  Stojic, Svetozar     VIC   2029 1934
4.  Lekkas, Frank        VIC   1853 1629
5.  Wallmueller, Joerg   VIC   1818 1523
6.  Wallmueller, Peter   VIC   1640 1239
7.  Cavezza, Paul        VIC   1645 1312
8.  Wijesuriya, Vineetha VIC   1858 1715
9.  Urban, Sylvester     VIC   2047 1866
10. Beattie, Roger       VIC   1848 1638
Victorian Reserves 2010  results
Round 1
No Name              Total  Result   Name                Total
 1 Victor E Kildisas [0]     .5:.5   Roger Beattie       [0]  
 2 Shaun Hose        [0]      -:+    Sylvester Urban     [0]  
 3 Svetozar Stojic   [0]      1:0    Vineetha Wijesuriya [0]  
 4 Frank Lekkas      [0]     .5:.5   Paul Cavezza        [0]  
 5 Joerg Wallmueller [0]     .5:.5   Peter Wallmueller   [0]  
Round 2
No Name                Total  Result   Name              Total
 1 Roger Beattie       [.5]     1:0    Peter Wallmueller [.5] 
 2 Paul Cavezza        [.5]     0:1    Joerg Wallmueller [.5] 
 3 Vineetha Wijesuriya [0]      0:1    Frank Lekkas      [.5] 
 4 Sylvester Urban     [1]      1:0    Svetozar Stojic   [1]  
 5 Victor E Kildisas   [.5]    .5:.5   Shaun Hose        [0]  
Round 3
No Name              Total  Result   Name                Total
 1 Shaun Hose        [.5]     1:0    Roger Beattie       [1.5]
 2 Svetozar Stojic   [1]      1:0    Victor E Kildisas   [1]  
 3 Frank Lekkas      [1.5]    0:1    Sylvester Urban     [2]  
 4 Joerg Wallmueller [1.5]    0:1    Vineetha Wijesuriya [0]  
 5 Peter Wallmueller [.5]     0:1    Paul Cavezza        [.5] 
Round 4
No Name                Total  Result   Name              Total
 1 Roger Beattie       [1.5]    1:0    Paul Cavezza      [1.5]
 2 Vineetha Wijesuriya [1]      1:0    Peter Wallmueller [.5] 
 3 Sylvester Urban     [3]      1:0    Joerg Wallmueller [1.5]
 4 Victor E Kildisas   [1]     .5:.5   Frank Lekkas      [1.5]
 5 Shaun Hose          [1.5]    1:0    Svetozar Stojic   [2]  
Round 5
No Name              Total  Result   Name                Total
 1 Svetozar Stojic   [2]      0:1    Roger Beattie       [2.5]
 2 Frank Lekkas      [2]     .5:.5   Shaun Hose          [2.5]
 3 Joerg Wallmueller [1.5]    0:1    Victor E Kildisas   [1.5]
 4 Peter Wallmueller [.5]     0:1    Sylvester Urban     [4]  
 5 Paul Cavezza      [1.5]    0:1    Vineetha Wijesuriya [2]  
Round 6
No Name              Total  Result   Name                Total
 1 Roger Beattie     [3.5]    0:1    Vineetha Wijesuriya [3]  
 2 Sylvester Urban   [5]      1:0    Paul Cavezza        [1.5]
 3 Victor E Kildisas [2.5]    1:0    Peter Wallmueller   [.5] 
 4 Shaun Hose        [3]      0:1    Joerg Wallmueller   [1.5]
 5 Svetozar Stojic   [2]      0:1    Frank Lekkas        [2.5]
Round 7
No Name                Total  Result   Name              Total
 1 Frank Lekkas        [3.5]    1:0    Roger Beattie     [3.5]
 2 Joerg Wallmueller   [2.5]    0:1     Svetozar Stojic   [2]  
 3 Peter Wallmueller   [.5]     0:1     Shaun Hose        [3]  
 4 Paul Cavezza        [1.5]    0:1    Victor E Kildisas [3.5]
 5 Vineetha Wijesuriya [4]      1:0    Sylvester Urban   [6]  
Round 8
No Name              Total  Result   Name                Total
 1 Roger Beattie     [3.5]    0:1    Sylvester Urban     [6]  
 2 Victor E Kildisas [4.5]    1:0    Vineetha Wijesuriya [5]  
 3 Shaun Hose        [4]      0:1    Paul Cavezza        [1.5]
 4 Svetozar Stojic   [3]      1:0    Peter Wallmueller   [.5] 
 5 Frank Lekkas      [4.5]    0:1    Joerg Wallmueller   [2.5]
Round 9
No Name                Total  Result   Name              Total
 1 Joerg Wallmueller   [3.5]   .5:.5   Roger Beattie     [3.5]
 2 Peter Wallmueller   [.5]     0:1    Frank Lekkas      [4.5]
 3 Paul Cavezza        [2.5]    0:1    Svetozar Stojic   [4]  
 4 Vineetha Wijesuriya [5]      +:-    Shaun Hose        [4]  
 5 Sylvester Urban     [7]      1:0    Victor E Kildisas [5.5]
Victorian Reserves 2010  Standings Round 9
Place Name                 Feder Rtg  Loc  Score
  1   Urban, Sylvester     VIC   2047 1866 8    
  2   Wijesuriya, Vineetha VIC   1858 1715 6    
 3-4  Lekkas, Frank        VIC   1853 1629 5.5  
      Kildisas, Victor E   VIC   2004 1860 5.5  
  5   Stojic, Svetozar     VIC   2029 1934 5    
 6-8  Hose, Shaun          VIC   1915 1783 4    
      Wallmueller, Joerg   VIC   1818 1523 4    
      Beattie, Roger       VIC   1848 1638 4    
  9   Cavezza, Paul        VIC   1645 1312 2.5  
 10   Wallmueller, Peter   VIC   1640 1239 0.5  

Two 12 player round robin tournaments for Victorian Chess players with players selected on current ACF ratings [1/6/2011]

Tournament:        11 round robin tournament 
Entry deadline:  July 17

Rate of Play:        90 min. per player per game plus 30 sec./move  from move 1 
Ratings:   ACF rated and FIDE rated

Entry Fees:   Championship and reserves $72 concessions $48 
 
  Free entry for Grand Masters and International Masters, 
  male or female
Forfeit time:   30 minutes
Eligibility:   Qualifying from 2010  
  FM Dusan Stojic and FM Chris Wallis 
    Urban Sylvester 2010 reserves winner.

Payments:   Cash or cheque to the CV treasurer Trevor Stanning
  23 Chester Street Surrey Hills 3127

Entries:   by e-mail to the CV president. 
Enquiries:   CV president IM Leonid Sandler

E-mail:    Isandler2004@yahoo.com.au

Prizes   Victorian Championship 
  
First         $1500 and Gold medal
  second  $750 and Silver medal       
 
  
Third      $375 and Bronze medal 
  
Fourth   $200 
  
Victorian Reserves 
  
First     $400           
  
Second   $200
Third    $100
Playing dates and venues:
 

 
2010 Victorian Championship Prizes
First              $1500 and Gold medal
second         $750 and Silver medal
third$375 and Bronze medal
fourth$200
2010 Victorian Reserves Prizes
First              $400
second         $200
third$100
2010 Victorian Championship eligibility
Qualifying from 2009 
GM Darryl Johansen 09 champion
David Beaumont 09 reserves winner.

All other allocation of places will be based on the June 2010 ACF ratings list

Entry Information
click here for entry information
Draw and results
click here for the draw and the results
Cross tables
click here to view cross tables
Reserves results
click here for  reserves draw and results
2010 Victorian Championship entrants
No	Name		ACF rating	FIDE rating
1. 	C.Gorka  	2083		2180
2.	D.Stojic  	2155		2238
3.FM  	B.Cheng        	2280		2332
4.IM 	M.Rujevic 	2193		2259
5.FM 	E.Levi     	2221		2264
6.	C.Wallis      	2130		2237
7.FM 	D.Hamilton 	2112		2216
8.IM 	J.Morris    	2213		2262
9.	D.Beaumont  	1835		2081
10.IM 	I.Goldenberg 	2336		2386
11.IM 	L.Sandler 	2238		2321
12. 	D.Hacche 	2018		2102
  
   
2010 Victorian Reserves  entrants
No  Name                 Feder Rtg  Loc 
1.  Kildisas, Victor E   VIC   2004 1860
2.  Hose, Shaun          VIC   1915 1783
3.  Stojic, Svetozar     VIC   2029 1934
4.  Lekkas, Frank        VIC   1853 1629
5.  Wallmueller, Joerg   VIC   1818 1523
6.  Wallmueller, Peter   VIC   1640 1239
7.  Cavezza, Paul        VIC   1645 1312
8.  Wijesuriya, Vineetha VIC   1858 1715
9.  Urban, Sylvester     VIC   2047 1866
10. Beattie, Roger       VIC   1848 1638
  
 
Playing dates and venues
July 15. Start time 7-30 pmRound 1Box Hill Chess Club
July 17Start time 1-00 pmRound 2Elwood Chess Club
July 22Start time 7-30pmRound 3Melbourne Chess Club
July 24. Start time 1-00 pmRound 4Elwood Chess Club
July 29. Start time 7-30 pmRound 5Melbourne Chess Club
July 31Start time 1-00 pmRound 6Elwood Chess Club
August 7Start time 1-00 pmRound 7Elwood Chess Club
August 12. Start time 7-30 pmRound 8Melbourne Chess Club
August 14.Start time 1-00 pmRound 9Elwood Chess Club
August 19.Start time 7-30 pmRound 10Melbourne Chess Club
August 28. (Saturday) 
Start time 12-00 noon
Round 11Box Hill Chess Club.
Comments