Archives‎ > ‎Archived Tournaments‎ > ‎

2010 Victorian Teams Championship

2010 Victorian teams championship Prizes
Top three teams in both divisions will be getting trophies (one trophy per team).
Top individual board performers will win chess book vouchers from Marcus Raine (value of each voucher is $50).
To be eligible to be to win  book prizes player have to play minimum 5 games.
 
2010 Victorian teams championship Division one
Participating teams
Division One
1.City Of Yarra
2.MCC -1
3.BHCC
4.Noble Park CC
5.Elwood CC
6.Canterbury Junior CC
7.MCC -2
2010 Victorian teams championship Division one
Division 1 Pairings
Round 1

1  MCC1, 	    [0]    0  : 3	   MCC2, 		[0]
Thursday May 13 ,starting time 7-00 pm, venue Melbourne Chess Club

2  BHCC, 	    [0]    1  : 1	   Canterbury Junior CC,[0]
Saturday May 22 starting time 3 pm. venue Box Hill Chess Club
 
3  Noble Park CC,   [0]    3  : 0	   Elwood CC, 	        [0] 
Tuesday May 18 at 7-45 pm venue Box Hill Chess Club

4  City of Yarra CC,[0]      : 	   BYE 
Round 2
  1 Canterbury Junior CC,  [1]    3  :  0   Noble Park CC,  [3]
playing date: 4pm Sunday June 20  venue Box Hill Chess Club
 2 MCC2,                  [3]    1  :  1   BHCC,           [1]
playing date: 3pm Saturday June 19 venue Melbourne Chess Club
 3 City of Yarra CC,      [0]    3  :  0  MCC1,           [0]
playing date: played 
 4 Elwood CC,             [0]       :     BYE                  

 

Round 3
No Name            Total  Result   Name                   Total
 1 BHCC,           [2]  3   :  0   City of Yarra CC,      [3]
playing date: Saturday 10 July starting time 3 pm, venue Box Hill Chess Club
 2 Noble Park CC,  [3]  3   :  0   MCC2,                  [4]
playing date: Sunday August 1 starting time 3 pm, venue Box Hill Chess Club
  
 3 Elwood CC,      [0]  1   :   1  Canterbury Junior CC,  [4]
playing date: Tuesday  July 27 Starting time 8-00 pm. venue Box Hill Chess Club
 4 MCC1,           [0]       :     BYE                         
Round 4
No Name                   Total  Result   Name            Total
 1 MCC2,                  [4]   0  :  3    Elwood CC,      [1]
playing date: Tuesday August 31 starting time 7-30 pm, venue Melbourne Chess Club

 2 City of Yarra CC,      [3]    3  :  0   Noble Park CC,  [6]
playing date:  
 3 MCC1,                  [0]    3  :  0   BHCC,           [5] 
playing date: 
 4 Canterbury Junior CC,  [5]       :     BYE                
 Round 5
No Name                   Total  Result   Name               Total
 1 Noble Park CC,         [6]    0  :  3  MCC1,              [3]
playing date:    
 2 Elwood CC,             [4]    1  :  1  City of Yarra CC,  [6]
playing date:    
 3 Canterbury Junior CC,  [5]    3  :  0  MCC2,              [4]
playing date: Sunday September 12  venue Box Hill Chess Club
     
 4 BHCC,                  [5]       :     BYE                     

 

Round 6
No Name               Total  Result   Name                   Total
 1 City of Yarra CC,  [7]    0  :  3  Canterbury Junior CC,  [8]
playing date: Wednesday November 9 venue Melbourne Chess Club

 2 MCC1,              [6]    0  :  3   Elwood CC,             [5]
playing date: Thursday November 11 starting at 7 pm. venue Melbourne Chess Club
 3 BHCC,              [5]    0  :  3  Noble Park CC,         [6]
playing date: Sunday 7 November starting at 4 pm VENUE Box Hill Chess Club
 
 4 MCC2,              [4]       :     BYE                         

 

Round 7
playing date for all teams: Sunday November 21 starting at 4.30 pm 
VENUE Box Hill Chess Club
 
No Name                   Total  Result   Name               Total
 1 Elwood CC,             [8]   1   :  1    BHCC,              [5]  
 2 Canterbury Junior CC,  [11]  3   :  0    MCC1,              [6]  
 3 MCC2,                  [4]   3   :  0    City of Yarra CC,  [7]  
 4 Noble Park CC,         [9]       :       BYE                     
Division One Teams Cross Table
NoName1234567total
1City Of Yarrax3031007
2MCC -10x330006
3BHCC30x01116
4Noble Park CC003x3039
5Elwood CC1310x139
6Canterbury Juniors33131x314
7MCC -2331000x7
Division One Standings after round 7
Place Name                   Feder Rtg Loc Score  Berg. Wins

  1   Canterbury Junior CC,                14    102.00    4
 2-3  Noble Park CC,                       9      66.00    3
      Elwood CC,                           9      66.00    2
 4-5  City of Yarra CC,                    7      54.00    2
      MCC2,                                7      45.00    2
 6-7  BHCC,                                6      51.00    1
      MCC1,                                6      45.00    2
Division One Teams list as at 27.4.2010
 

City of Yarra
1.M.Rujevic
2.D.Stojic
3.S.Stojic
4.J.Mirkovic
5.M.Rikalo

 

Team manager
Mirko Rujevic

 

mob: 0409552017
 

MCC-1
1. 
W Jordan
2. J Morris
3. J. Jager 
4. M. Pyke
5
. P. Skiotis
6. 
Ian Sutton

 

Team captain
M. Pyke  familypyka@optusnet.com.au
mobile: 0408-150-196

 

BHCC
1.Chrls.Wallis
2. Doug Hamilton
3. Eugene Schon
4.Tom Narenthran
5. Sally Yu
6. Rukman Vijayakumar
7. 
Igor Dyment

 

Team manager
Kerry Lyall

mobile - 04 07 363 336
message on my home machine - 988855 85
catch up on Friday nights at BHCC in the tea room.
Noble Park
1. Eddy Levi 
2.D.Dizdarevic
3.M.Dragicevic
4.O.Bashar
5.A.Rashid
6. 
V Viyesuriya
Team manager
Domagoj Dragicevic

mail: domic1000@hotmail.com  mob: 0421 896 365 

Elwood
1.I.Goldenberg
2.L.Sandler
3.D.Hacche
4.D.Lindberg
5.K.Stead

 

Team manager
Leonid Sandler  

 

mail:  lsandler2004@yahoo.com.au
mob 0412201891

Canterbury Juniors
1.B.Cheng
2.L.Matheson
3.J.Tang
4 J. Tan
5.M.Chan
6.I Ng
Team manager
Frank Cheng

mail: frank.clare@bigpond.com
mob: 0424 185 068

MCC-2
1. C Gorka
2. A Pecori
3. D Beaumont
4. V Kildisas
5. T Ly 
6. S Krstic
7. 
Sylvester Urban
 

Team captain
C. Gorka 

mail: 
carlgorka@hotmail.com
mobile: 0406021559
2010 Victorian teams championship Division two
Division Two participating teams
1.  Hobsons Bay & Yarraville CC,       
2.  City of Yarra CC 2,              
3.  Melbourne CC 3,                  
4.  Chess Kids,                      
5.  Melbourne CC 5,                  
6.  Melbourne CC 4,   Melbourne Hammer               
7.  Noble Park CC 2,                 
8.  Dandenong CC,                    
9.  Ballarat CC,                     
10. Box Hill CC 2,                   
11. Geelong CC,                      
12. Ranges CC,                       
13. Canterbury Junior CC 2,  Canterbury Raiderz           
14. Croydon CC,  Croydon Cannons                    
Division 2 Pairings
Round 1 Division 2
 
 1  Hobsons Bay & Yarraville CC 0 : 3     Dandenong CC
Saturday May 29 from  12:00pm to 5:00pm venue Yarraville c
2  Ballarat CC                 3  :  0    City of Yarra CC 2
Saturday 22 at 1:00pm venue Ballarat Chess Club.
 3  Melbourne CC 3             1   :  1    Box Hill CC 2
Tuesday May 18 at 7-15 pm venue Melbourne Chess Club
     
 4  Geelong CC                  3  :  0    Chess Kids
Saturday May 22,starting time 3-00pm,venue Lara
        
 5  Melbourne CC 5              3  :  0    Ranges CC
Sunday May 30,starting time ....... venue Melbourne Chess Club
         
 6  Canterbury Junior CC 2    0    :  3    Melbourne CC 4
Sunday May 16,starting time 6-30 pm, venue Box Hill Chess Club
    
 7  Noble Park CC 2            0   :  3   Croydon CC 
Saturday May 22 starting time 4.00 pm, at Noble Park Chess Club
      
Round 2 Division 2
No Name                Total  Result   Name                       Total

 1  Croydon CC         [3]    1  :  1   Melbourne CC 5            [3]
playing date:
 
 2  Melbourne CC 4     [3]    1  :  1   Ballarat CC               [3]
playing date: Saturday 27th June at 2:00pm,venue Melbourne Chess Club.
                                  
  3  Dandenong CC       [3]   1  :  1   Geelong CC                [3]
playing date
  
 4  Box Hill CC 2      [1]    3  :  0   Hobsons Bay & Yarraville C [0]
playing date: Saturday 19 June at 1 pm, venue Box Hill Chess Club

5  City of Yarra CC 2 [0]    3   :  0   Melbourne CC 3            [1]
playing date

 6  Chess Kids         [0]    3  :  0   Canterbury Junior CC 2    [0]
playing date: Sunday 20 June at 2.30 pm, venue 758 North Rd, Ormond

 7  Ranges CC          [0]    0  :  3   Noble Park CC 2           [0]
playing date
Round 3 Division 2
No Name                       Total  Result   Name                    Total

 1  Melbourne CC 5            [4]   1    :  1    Box Hill CC 2          [4]
playing date: Sunday 18 July starting 2 pm, venue Melb Chess Club)

 2  Geelong CC                [4]    1   :   1   Melbourne CC 4         [4]
playing date: Saturday July 10 venue Lara
 3  Ballarat CC               [4]    1   :   1   Dandenong CC           [4]
playing date: Sunday July 18 starting 1:00pm venue Ballarat Chess Club
 4  Chess Kids                 [3]    1   :  1    Croydon CC            [4] 
playing date: Saturday July 24 starting time 2 pm, venue Chess Kids
 5  Noble Park CC 2            [3]    0  :   3   City of Yarra CC 2     [3] 
playing date: played
 6  Melbourne CC 3             [1]    3   :   0    Ranges CC              [0]
playing date:
 7  Hobsons Bay & Yarraville C [0]   3    :   0   Canterbury Junior CC 2 [0]
playing date: Saturday July 31 starting time 12.15 pm, venue Yarraville Club 
Round 4  Division 2
No Name                    Loc Total  Result   Name                       Loc Total
 1  City of Yarra CC 2     80  [6]    0  :  3    Melbourne CC 5            70  [5]
playing date:
 2  Croydon CC             60  [5]    0  :  3    Ballarat CC               65  [5]
playing date: Sunday August 15  starting time 1 pm, venue Croydon Chess Club
 3  Box Hill CC 2          65  [5]    0  :  3    Geelong CC                65  [5]
playing date: Wednesday August 11 starting time 7.30 pm, venue Box Hill Chess Club
 4  Dandenong CC           65  [5]    1  :  1    Melbourne CC 4            65  [5]
playing date:
 5  Melbourne CC 3         60  [4]    3F : 0F   Chess Kids                55  [4]
playing date:  
 6  Noble Park CC 2        50  [3]    0  :  3    Hobsons Bay &Yarraville C 60  [3]
playing date  
 7  Canterbury Junior CC 2 40  [0]    3  :  0   Ranges CC                 40  [0]
playing date: Saturday August 28 starting time 7.30pm at Box Hill Chess Club  
Round 5  Division 2
No Name                    Loc Total  Result   Name                       Loc Total

 1  Geelong CC             95  [8]    3  :  0   Melbourne CC 5            95  [8]
playing date:  
 2  Ballarat CC            90  [8]    1  :  1   Melbourne CC 3            100 [7]
playing date:  
 3  Dandenong CC           85  [6]    3  :  0   City of Yarra CC 2        95  [6] 
playing date: 
 4  Melbourne CC 4         85  [6]    1  :  1   Hobsons Bay &Yarraville C 85  [6]
playing date:  
 5  Canterbury Junior CC 2 65  [3]    1  :  1   Box Hill CC 2             75  [5] 
playing date: 
 6  Ranges CC              55  [0]    0  :  3   Croydon CC                75  [5]
playing date:  
 7  Chess Kids             55  [4]    3  :  0   Noble Park CC 2           65  [3]
playing date:  
Round 6  Division 2
No Name                       Loc Total  Result   Name                    Loc Total

 1  Ballarat CC               110 [9]    1  :  1   Geelong CC             130 [11]
playing date: Sund. 7.11.2010 from 1:00pm venue Ballarat Chess Club.
 2  Croydon CC                105 [8]    0  :  3   Dandenong CC           115 [9]
playing date:  
 3  Melbourne CC 5            100 [8]    3  :  0   Melbourne CC 3         120 [8]
playing date:  
 4  Hobsons Bay Yarraville    105 [7]    3  :  0    Chess Kids             95  [7]
playing date:  
 5  Melbourne CC 4            105 [7]    3  :  0   Noble Park CC 2        65  [3]
playing date:  
 6  City of Yarra CC 2        105 [6]    1  :  1   Canterbury Junior CC 2 85  [4]
playing date: Wednesday November 10 from 7pm.at Box Hill Chess Club  
 7  Box Hill CC 2             95  [6]    3  :  0   Ranges CC              65  [0]
playing date:  
Round 7  Division 2
playing date for all teams: Sunday November 21 starting at 4.30 pm 
VENUE Box Hill Chess Club
No Name             Loc Total  Result   Name                       Loc Total
 1  Dandenong CC    140 [12]   0  :   3   Melbourne CC 5            125 [11] 
 2  Geelong CC      150 [12]   3  :   0   Hobsons Bay &Yarraville C 145 [10] 
 3  Box Hill CC 2   135 [9]    1  :   1   Melbourne CC 4            140 [10] 
 4  Chess Kids      95  [7]    0  :   3   Ballarat CC               130 [10] 
 5  Melbourne CC 3  135 [8]    0  :   3   Croydon CC                120 [8]  
 6  Ranges CC       65  [0]    0  :   0   City of Yarra CC 2        125 [7]  
 7  Noble Park CC 2 70  [3]    0  :   3   Canterbury Junior CC 2    105 [5]  
Division 2 Team standings after round 7
Place Name                        Feder Rtg Loc Score Progr.

  1   Geelong CC,                           150 15      58.0
  2   Melbourne CC 5,                       125 14      53.0
  3   Ballarat CC,                          130 13      52.0
  4   Dandenong CC,                         140 12      51.0
 5-6  Melbourne CC 4,                       140 11      46.0
      Croydon CC,                           120 11      44.0
 7-8  Box Hill CC 2,                        135 10      40.0
      Hobsons Bay & Yarraville C,           145 10      36.0
9-10  Melbourne CC 3,                       135 8       37.0
      Canterbury Junior CC 2,               105 8       20.0
11-12 City of Yarra CC 2,                   125 7       35.0
      Chess Kids,                           95  7       32.0
 13   Noble Park CC 2,                      70  3       18.0
 14   Ranges CC,                            65  0        0.0
The team standings now reflect the individual game points [multiplied x 10]of the teams so far
Therefore teams with better games scores will float up in the field
Division 2 Teams list as at 27.4.2010
Canterbury Junior CC 2 ,,Canterbury Raiderz,,
1. Zachary Loh
2. Adam Hayman
3. Joshua Ng
4. Joshua Devarajh
5. Karl Zelesco
6. Savithri Narenthran
7. Max Chew Lee
8. Janaki Narenthran
9. Bryan Ng 
10. Allen Yu
11. Alec Yu
Team manager
Raelene Zelesco
 
mail  raelenez@mac.com orraelenez@netspace.net.au
phone:  9857 6068 
and 0412 160 503.  

 

Melbourne 3 
1. A Kaplan
2. R Beattie
3. M Krishmanurty
4. J. Martin
5. R Chmiel
6. Shaun Hose
7. Adam Lovegrov
e

Team Captain
A. Kaplan

 thinkap@iimetro.com.au
mobile 9578-9088

 

Melbourne 4 ,,Melbourne Hammer,,
1. F. Lekkas
2. M Addamo
3. D Tuncer
4. M. Tanne
r
Adolf Lekkas

Team Captain
M Addamo

mobile 0432 997 180, and emailj.addamo@bigpond.com .

Melbourne 5
1. 
S. Schmidt
2. S. Karumbi
3. B. Ashlock
4. A. Dale
5. E. Warren

6. T. Tosevski
7. D. Stimpson 
Team Captain
E. Warren

mail: ebeth@y7mail.com
mobile: 0400-405-220

Chess Kids
1. 
F Meerbach
2. D. Holten
3. N. Hibberd
4. A Hain
5. C Dilnutt
Sasha Parsons
Team manager
C. Gorka 

mail: 
carlgorka@hotmail.com
mobile: 0406021559
Box Hill CC 2
1. 
Geoff Cook
2. 
Kevin Brown
3. Rodolfo D'Onofrio
4. Roger Croft
5. David Flude
6. Howard Liston

7. Elliot Renzies
8. Tim Feng
 
Team manager
Peter Tsai

email: tpchess@hotmail.com
phone: 0419 324 870

 

City of Yarra CC 2
1. Bosko Mijatovic 
2. Milan Bkljac
3. Milan Ilic
4. Zoraja Slobodan
5. Cviko Radovanovic
 
Team manager
Mirko Rujevic  

mob: 0409 552 017

Noble Park CC 2
1. Serif Tuglaci
2. Pezhman Ghayorri
3. Joseph Sy
4. Elvis Espejo
5. Thumula Gamage
6. Milan Stojic 
 
Team manager
Domagoj Dragicevic

mail: domic1000@hotmail.com  mob: 0421 896 365

Ranges CC,
1. Peter Morris 1873
2. Paul Bearup 1719
3. Stephen Davies 1586
4. Scott Humphreys 1365
5. Franz Oswald 1323
6. Tom Brennfleck 709
7. Marieke Van Dijk 511
8. Greg Albarracin unrated
Team Captain
Paul Bearup

mob: 0417 319 355

Ballarat CC
1. Bas van Riel
2. Rob Loveband
3. Patrick Cook
4. Peter Miitel
5. Rod Jacobs
6. Kevin Perrin
7. Chris Segrave
Team Captain
Patrick Cook

mail:    ballaratchess@hotmail.com
telephone : 53 31 6658

 

Geelong CC
1. Steven Fletcher
2. Oleg Grygoryan

3. Michael Sugrue

4. Ben Kersten

5. Terry Feduniw
6. Ivi Cicak

7. Owen Courtis (Reserve)
Team manager
Michael Sugrue

mail:
michael.sugrue@hotmail.com
 

 

 

Dandenong CC
1. Garry Lycett
2, Chris Potter
3. Michael Potter
3. Daniel Potter
4.Kevin Forster 
5. Matthew Potter
6. Steven Bickell
Team manager
Garry Lycett or Chris Potter

mail Potter
cpo01252@bigpond.net.au
mail Lycett
lycett@dorf-clark.com.au

mobile Potter
0408137230
 

Hobsons Bay & Yarraville CC
1 Dean Hogg

2 Tony Davis        
3 Peter Wolf

4 Goran Veljanovski

5 Calvin Bennett

6 Timothy Trott

7 Adel Ghobrial
captain  
Dean Hogg
Tony Davis 
 


email deanhogg@iprimus.com.au  ph 93107688
Tony Davis        
email zugszwang@bigpond.com  mob 0408306063
Croydon CC. ,,Croydon Cannons,,

Ian Birchall 1793

Reginald Chong 1544

Jamie Kenmure 1438

Jamie Cross 1408
Joseph Wong 1397

Jean Watson 1295
Richard Goldsmith  1242

Ion Kloprogge 1141

Rodney Matthews 1022

Herman Naude (unrated)

 

Team manager
Guy West mob.0402 083 654 
guy.west@croydonchess.com 
Jean Watson tel. 
9723 6262
jean.watson@croydonchess.com

captain 
Richard Goldsmith or
Ian Birchall or Jean Watson


Division One 2010 CV teams competition Team and Individual results.
Round seven
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Canterbury Juniors CC 3—1MCC-1 
 individualrating team 2rating
 Bobby Cheng22271—0James Morris2203
 Laurence Matheson 1---0  forfeit  
 Justin Tan19780---1Jesse Jager2116
 Jason Tang 1---0  forfeit  
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Box Hill Chess Club 2---2Elwood Chess Club 
 individualrating team 2rating
 Chris Wallace22191—0Igor Goldenberg2326
 Doug Hamilton20750—1Leonid Sandler2203
 Marcus Raine18751—0David Hacche1996
 Tom Narethran17290—1Kerry Stead1929
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC-2 2,5---1,5City of Yarra-1 
 individualrating team 2rating
 Carl Gorka20840.5-0.5Mirko Rujevic2225
 Thai Ly18251—0Dusan Stojic2201
 Sylvester Urban19440.5-0.5Svetozar Stojic1882
 Victor Kildisis18730.5-0.5Milenko Rikalo1714
      

 

Round six
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC-1 1,5—2,5Elwood 
 individualrating team 2rating
 James Morris2203drawIgor Goldenberg2326
 Bill Jordan22630---1Leonid Sandler2203
 Malcolm Pyke2093drawDavid Hacche1996
 Pano Skiotis2008drawKerry Stead1929
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1City Of Yarra 1,5—2,5Canterbury Juniors 
 individualrating team 2rating
 Mirko Rujevic22251—0Bobby Cheng2227
 Dusan Stojic22010---1Justin Tan1978
 Svetozar Stojic18820.5-0.5Laurence Matheson1997
 Jovica Mirkovic20210—1Jason Tang1916
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Box Hill chess club 0,5—3,5Noble Park chess club 
 individualrating team 2rating
 Douglas Hamilton20750----1Eddy Levi2159
 Igor Dyment21460.5-0.5Domagoj Dragicevic2114
 Marcus Raine18750---1Mehmedalija Dizdarevic1912
 Tom Narethran17290—1Richard Voon1735
      
 
 
Round Five

Division

team 1

.

result

team 2

.

1

Canterbury Junior CC 1

.

2.5 - 1.5

Melbourne CC 2

.
.

individual

rating

.

individual

rating

.

Matheson, L

1997

0.5 - 0.5

Gorka, C

2084

.

Tan, Justin

1978

1 - 0

Ly, T

1825

.

Tang, J

1916

1 - 0

Urban, S

1944

.

Chan, M

1720

0 - 1

Kildisas, V

1873

......
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Elwood CC 2 - 2City of Yarra CC 
 individualrating  rating 
 Igor Goldenberg23361 - 0Mirko Rujevic2205
 David Hacche20410.5 - 0.5Dusan Stojic2132
 Kerry Stead19660 - 1Svetozar Stojic1928
 Douglas Lindberg19940.5 - 0.5Jovica Mirkovic2021
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Melbourne CC 1 2.5 - 1.5Noble Park 
 individualrating individualrating
 Morris, James22031 - 0Levi, Eddie2159
 Jordan, Bill22630.5 - 0.5Dragicevic, Domagoj  2114
 Jager, Jesse 21161 - 0Khaled, Omar  
 Pyke, Malcolm 20930 - 1Voon, Richard 1735
      
Round Four
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC 1 2.5-1.5Box Hill 1 
 individualrating individualrating
 James Morris21300-1Chris Wallis2130
 Bill Jordan22631-0Eugene Schön2123
 Jesse Jager21270.5-0.5Marcus Raine1881
 Pano Skiotis20251-0Tom Narenthran1730
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1City Of Yarra -1 3—1Noble Park-1 
 individualrating individualrating
 M.Rujevic21931—0E.Levi2221
 D.Stojic21551---0D.Dragicevic2133
 S.Stojic19341---0O.Bashar1911
 M.Rikalo17350---1R.Voon1805
      

Division

team 1

result

team 2

1

MCC-2

0,5---3,5

Elwood

individual

rating

individual

rating

C.Gorka

2083

0---1

I.Goldenberg

2336

 

0---1 forfeit

L.Sandler

2238

D.Beaumont

1835

0---1

K.Stead

1966

V.Kildisas

1860

0---1

D.Lindberg

1994

Round Three

Division

team 1

.

result

team 2

.

1

Box Hill CC 1

.

4 - 0

City of Yarra

.
.

individual

rating

.

individual

rating

.

Wallis, Chris

2130

1 - 0

Rujevic, Mirko

2193

.

Dyment, Igor

2146

1 - 0

Stojic, Dusan

2155

.

Schon, Eugene

2123

1 - 0

Stojic, Svetozar

1934

.

Raine, Marcus

1881

1 - 0

Rikalo, Milenko

1735

......
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Canterbury Juniors 1 2-2Elwood CC 
 individualrating individualrating
 Cheng Bobby22800.5 - 0.5 Goldenberg Igor2336
  Matheson Laurence20090.5 - 0.5 Sandler Leonid2238
  Tan Justin18911-0Stead Kerry1966
  Chan Michael17640-1 Lindberg Douglas1994
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Noble Park 3-1MCC 2 
 individualrating individualrating
 Levi, E22641-0Gorka, C2083
 Dragicevic, D21331-0Ly, T1848
 Bashar, O19111-0Urban, S1866
 Wijesuria, V17150-1Kildisas, V1860
      
 
Round Two
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC-1 1-3City Of Yarra 1 
 individualrating individualrating
 James Morris21741-0Mirko Rujevic2205
 Bill Jordan22640-1Dusan Stojic2132
 Jessi Jager20940-1 forfeitSvetozar Stojic1928
 Pano Skiotis20290-1Jovica Mirkovic2021
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC 2 2- 2BHCC 
 individualrating individualrating
 Gorka, C20831-0Wallis, C2130
 Ly, T18481-0Dyment, I2146
 Urban, S18660-1Schon, E2123
 Beaumont, D18350-1FRaine, M1881
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1CanterburyJuniors 1 2.5 - 1.5Noble Park CC 
 individualrating individualrating
 Cheng, Bobby22800.5 - 0.5Levi, Eddy2221
 Matheson, Laurence20090 - 1Dragicevic, Domagoj2133
 Tang, Jason19921 - 0Dizdarevic,Mehmedalija1896
 Tan, Justin18911 - 0Rashid, Abdulwahab1902
      

 

Round One
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Noble Park CC 3 - 1Elwood CC 
 individualrating individualrating
 Levi, Eddy22211 - 0Goldenberg, Igor2328
 Dragicevic, Domagoj21540.5 - 0.5Sandler, Leonid2219
 Dizdarevic,Mehmedalija18940.5 - 0.5Hacche, David2041
 Rashid, Abdulwahab19481 - 0Lindberg, Douglas1994
 
Divisionteam 1 resultteam 2 
1MCC 1 1.5-2.5MCC 2 
 individualrating individualrating
 Morris, J21740-1Gorka, C2113
 Pyke, M20730-1Ly, T1913
 Sutton, Iunr1/2-1/2Urban, S1874
 Skiotis, P20291-0Kildisas, V1851
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
1Box Hill CC 1 2 - 2CanterburyJuniors 1 
 individualrating individualrating
 Wallis, C21200 - 1Cheng, B2193
 Hamilton, D20770 - 1Matheson, L1962
 Raine, M18601 - 0Tang, J1996
 Narenthran, T17101 - 0Ng, I1659
 
Division Two 2010 CV teams competition Team and Individual results.
Round seven
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Geelong CC 3 - 1Hobsons Bay Yarraville CC 
 individualrating individualrating
 Sugrue, Michael17981 - 0Hogg, Dean1877
 Fletcher, Steven17711 - 0Wolf, Peter1757
 Courtis, Owen15721 - 0Zoppi, Mario1735
 Feduniw, Terry14850 - 1Davis, Tony1735
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Dandenong CC 1.5 - 2.5MCC 5 
 individualrating individualrating
 Lycett, Garry17770 - 1Schmidt, Simon1794
 Potter, Chris15090.5 - 0.5Ashlock, Brad1480
 Forster, Kevin14900 - 1Stimson, David1333
 Jago, Stephen14811 - 0Warren, Elizabeth846
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Chess Kids 1 - 3Ballarat CC 
 individualrating individualrating
   forfeit 0 - 1Perrin, Kevin1501
   forfeit 0 - 1Cook, Patrick1550
 Hain, AnthonyUnr1 - 0Davis, Geoff1352
 Dilnutt, Charlotte7400 - 1Beggs, Joel1575
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2MCC 3 0 - 4Croydon CC 
 individualrating individualrating
   forfeit 0 - 1Birchall, Ian1764
   forfeit 0 - 1Watson, Jean1283
   forfeit 0 - 1Goldsmith, Richard1262
   forfeit 0 - 1Matthews, Rodney1123
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Box Hill CC 2 2 - 2MCC 4 
 individualrating individualrating
 Brown, Kevin15570 - 1Lekkas, Frank1664
 Flude, David15191 - 0 forfeit  
 Croft, Roger14900 - 1Tuncer, Deniz1487
 Cook, Geoff14811 - 0Lekkas,  AdolphUnr
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ranges CC 0 - 0City of Yarra CC 2 
 individualratingforfeit 0 - 0 forfeitindividualrating
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Noble Park CC 1 - 3Canterbury Junior CC 2 
 individualrating individualrating
 Tuglaci, Serif15120 - 1Zelesco, Karl1536
   forfeit 0 - 1Devarajh, Joshua1302
 Krysiak, Jerzy14230.5 - 0.5Chew Lee, Max1302
 Gumage, ThumalaUnr0.5 - 0.5Narenthran, Savithri1167
      
Round six
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Box Hill CC 2 4 - 0Ranges CC 
 individualrating individualrating
 D'Onofrio, Gus14491 - 0Davies, Stephen1483
 Flude, David15191 - 0Bull-Quijano, Damar1295
 Renzies, Elliot13171 - 0Brennfleck, Tom669
 Feng, Tim12401 - 0Van Dijk, Marieke515
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Croydon CC 1.5-2.5Dandenong CC 
 individualrating individualrating
 Ian Birchall17640-1Garry Lycett1777
 Jamie Cross15540-1 forfeitChristopher Potter1509
 Jean Watson12831-0Kevin Forster1490
 Richard Goldsmith12620.5-0.5Stephen Jago1481
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ballarat 2—2Geelong 
 individualrating individualrating
 Bas Van Riel18290—1Michael Sugrue1798
 Rob Loveband15811 - 0Steven Fletcher1771
 Kevin Perrin15010—1Owen Curtis1572
 Joel Beggs15751---0Terry Feduniw1485
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2MCC-5 2,5—1,5MCC-3 
 individualrating team 2rating
 Tony Tosevski15631—0Rad Chmiel1664
 Simon Karumbi12670---1Roger Beattie1632
 David Stimson1333drawAlex Kaplan1487
 David Topolunr.1----0Adam Lovegrove1348
      

Division

team 1

result

team 2

2

Hobsons Bay Chess Club

4—0

Chess Kids

individual

rating

individual

rating

Dean Hogg

1877

1—0

Nathan Hibbard

1550

Peter Wolf

1757

1—0

Anthony Hain

unr.

Tony Davis

1735

1—0

Sasha Parsons

1066

Chris Bennett

1589

1—0

N.Husak

unr.

Divisionteam 1 resultteam 2 
2MCC Hammer 3.5-0.5Noble Park 2 
 Frank Lekkas16640.5-0.5Serif Tuglaci1512
 Michael Addamo16071-0Elvis Espejo1413
 Deniz Tuncer14871-0Joseph Sy1330
 Adolph LekkasUnr1-0Phong Huynh1139
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2City of Yarra CC 22-2Canterbury Junior CC 2 
 individualrating individualrating
  Mijatovic Bosco18020-1Zelesco Karl1536
  Brkjac Milan17271-0Devarajh  Joshua1302
        Radanovic Cvikounr0-1Chew Lee Max1302
        Zoraja  Danunr1-0Narenthran Savi1167
      
 
Round five
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Canterbury Junior CC 2 2 - 2Box Hill CC 2 
 individualrating individualrating
 Loh, Zachary15951 - 0Liston, Howard1655
 Zelesco, Karl15450.5 - 0.5Flude, David1519
 Devarajh, Joshua13020.5 - 0.5Cook, Geoff1481
 Narenthran, Savithri11670 - 1Renzies, Elliot1317
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ballarat Chess Club 2 - 2Melbourne Chess Club 3 
 individualrating individualrating
 Kevin Perrin15010.5 - 0.5Rad Chmiel1664
 Patrick Cook15500.5 - 0.5Roger Beattie1632
 Rod Jacobs15610 - 1Alex Kaplan1487
 Joel Beggs15751 - 0Adam Lovegrove1348
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Melbourne Chess Club 4 2 - 2Hobsons Bay & Yarraville 
 individualrating individualrating
 Frank Lekkas16641 - 0Dean Hogg1877
 Michael Addamo16081 - 0Peter Wolf1757
 Deniz Tuncer14870 - 1Mario Zoppi1735
 Adolph Lekkas 0 - 1Timothy Trott1588
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ranges CC 1 - 3Croydon CC 
 individualrating  rating 
 Paul Bearup17130 - 1Ian Birchall1764
 Stephen Davies14830 - 1Jean Watson1283
 Franz Oswald13781 - 0Richard Goldsmith1262
 Tom Brennfleck6690 - 1Herman Naude1342
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Geelong CC 3.5 - 0.5Melbourne Chess Club 5 
 individualrating  rating 
 Steven Fletcher17710.5 - 0.5Tony Tosevski1565
 Oleg Grygoryan16191 - 0David Stimpson 
 Terry Feduniw14851 - 0David Topol 
 Ben Kersten13981 - 0Elizabeth Warren846
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Dandenong CC 3 - 1City of Yarra CC 2 
 individualrating individualrating
 Lycett, Garry 17770.5 - 0.5Mijatovic, Bosko 1802
 Potter, Chris 15090.5 - 0.5Brkljac, Milan 1727
 Potter, Michael 1 - 0Radovanovic, Cviko  
 Jago, Steven   14811 - 0Zoraja, Slobodan  
      

Division

team 1

result

team 2

2

Chess Kids

4---0

Noble Park-2

individual

rating

team 2

rating

Anthony Hain

unr.

1—0

Serif Tuglaci

1512

Daniel Tan

unr.

1—0

Elvis Espejo

1413

Sasha Parsons

1066

1---0

Joseph Sy

1330

Jack O'Shaughessy

862

1—0

Jerzy Krysiak

1423

Round four

Division

team 1

result

team 2

2

Box Hill CC 2

1 - 3

Geelong CC

individual

rating

individual

rating

Brown, Kevin

1586

0 - 1

Sugrue, Michael

1798

Croft, Roger

1542

0.5 - 0.5

Grygoryan, Oleg

D'Onofrio, Gus

1392

0.5 - 0.5

Kersten, Ben

1273

Feng, Tim

1268

0 - 1

Fedinuw, Terry

1467

Divisionteam 1 resultteam 2 
2Croydon CC 1.5-2.5Ballarat CC 
 individualrating individualrating
 Ian Birchall17641-0Bas van Riel1829
 Jean Watson12780-1Peter Lumsdon1656
 Rodney Matthews10400.5-0.5Patrick Cook1520
 Herman Naudeunr0-1Rodney Jacobs1601
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ranges 1.5-2.5Canterbury Raiderz 
 individualrating individualrating
 Paul Bearup16901-0Allen Yu1554
 Stephen Davies14830.5-0.5Adam Hayman1349
 Damar Bull-Quijano12950-1Alec Yu1177
 Tom Brennfleck6690-1Max Chew Lee852

Division

team 1

result

team 2

2

Dandenong

2-2

MCC Hammer

individual

rating

individual

rating

Garry Lycett

1777

1- 0

Frank Lekkas

1664

Matthew Potter

1635

0-1

Michael Addamo

1607

Chris Potter

1509

0-1

Deniz Tuncer

1487

Kevin Forster

1490

1-0

Adolph Lekkas

Unr

Division

team 1

result

team 2

2

Yarra 2

3- 1

MCC 3

individual

rating

individual

rating

Brkljac, M

1727

1-0

Chmiel, R

1675

Mijatovic, B

1789

1/2-1/2

Beattie, R

1638

Ilic, M

1693

1/2-1/2

Kaplan, A

1523

Radovanovic, C

unr

1-0

Krishmanurthy, M

1380

Divisionteam 1 resultteam 2 
2Hobsons Bay CC 3—1Noble Park-2 
 individualrating team 2rating
 Dean Hogg18771—0Serif Tuglaci1512
 Peter Wolf17571—0Joseph Sy1330
 Calvin Bennett15891---0Kevin Cron1388
 Chris Mullens13770---1Jerzy Krysiak1423
      

 

Round three
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Chess Kids 1.5 1.5Croydon CC 
 individualrating individualrating
 Frank Meerbach19780.5 - 0.5Ian Birchall1764
 Nathan Hibberd14601-0Jamie Cross1448
 Anthony Hainunr0-1 forfeitJean Watson1278
 Board 4 unplayed 0-0Board 4 unplayed 
      

Division

team 1

result

team 2

2

Melbourne CC 5

2 - 2

Box Hill CC 2

individual

rating

individual

rating

Schmidt, Simon

1852

0.5 - 0.5

Flude, David

1594

Tosevski, Tony

1563

0.5 - 0.5

Cook, Geoff

1465

Dale, Ari

1499

1 - 0

Renzies, Elliot

1326

Warren, Elizabeth

846

0 - 1

Feng, Tim

1268

 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2City of Yarra 3.5-0.5Noble Park 
 individualrating individualrating
 Mijatovic Bosko17891-0Tuglaci Serif1532
  Brkljac Milan17270.5 - 0.5 Espejo Elvis1455
  Radovanovic Cviko13711-0 Krysiak Jerzy1400
   Zoraja Slobodan14651-0 Gamage Thumula872
 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Hobson's Bay & Yarraville CC 3 - 1Canterbury Raiderz 
 individualrating individualrating
 Hogg, Dean19090 - 1Yu, Allen1553
 Davis, Tony17011 - 0Devarajh, Joshua1280
 Bennett, Calvin16251 - 0Narenthran, Savithri952
 Trott, Timothy16001 - 0Narenthran, Janaki679
      
 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Geelong 1.5 - 1.5MCC Hammer 
 individualrating individualrating
 Steven Fletcher 0 - 1Frank Lekkas1628
 Fedinuw, Terry14671/2-1/2Michael Addamo1589
   No match  
 Ben Kersten12731-0Adolf LekkasUnr
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ballarat CC 2 - 2Dandenong CC 
 individualrating individualrating
 Bas Van Riel18290-1Gary Lycett1794
 Rob Loveband15941-0Matthew Potter1635
 Rodney Jacobs16010-1Chris Potter1558
 Joel Beggs14791-0Kevin Forster1449
      

 

Ranges 
individualrating
Stephen Davies1483
Scott Humphreys1423
Franz Oswald1368
Tom Brennfleck669
  
 
Round two
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Chess Kids 2.5 - 1.5Canterbury Raiderz 
 individualrating individualrating
 Meerbach, Frank19780.5 - 0.5Loh, Zachary1425
 Hain, Anthonyunr.0 - 1Hayman, Adam1408
 Parsons, Sasha9501 - 0Ng, Bryan1017
 Dilnutt, Charlotte6121 - 0Chew Lee, Max790
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Yarra 2 3 - 1MCC 3 
 individualrating individualrating
 Brkljac, M17271-0Chmiel, R1675
 Mijatovic, B17891/2-1/2Beattie, R1638
 Ilic, M16931/2-1/2Kaplan, A1523
 Radovanovic, Cunr1-0Krishmanurthy, M1380
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Box Hill CC 2 2.5 - 1.5Hobsons Bay & Yarraville 
 individualrating individualrating
 Liston, Howard17190 - 1Hogg, Dean1909
 Flude, David15941 - 0Veljanovski, Goran1634
 Brown, Kevin15860.5 - 0.5Bennet, Calvin1625
 Croft, Roger15421 - 0Mullens, Chris1377
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Geelong CC 2 - 2Dandenong CC 
 individualrating individualrating
 Steven Fletcher18341 - 0Gary Lycett1794
 Oleg Grigorian 0.5 - 0.5Matthew Potter1635
 Ben Kersten12730.5 - 0.5Chris Potter1558
 Terry Feduniw14670 - 1Kevin Forster1449
      

Division

team 1

result

team 2

2

Croydon Cannons

2-2

MCC 5

individual

rating

individual

rating

Jamie Cross

1448

1-0

Tony Tosevski

1565

Jamie Kenmure

1325

0-1

Brad Ashlock

1480

Richard Goldsmith

1251

0-1

Simon Karumbi

1267

Herman Naude

unr

1-0

Elizabeth Warren

846

 

DivisionRanges CC resultNoble Park CC-2 
2  1-3  
 Stephen Davisrating0-1Serif Tuglaci1532
 Scott Humphreys14231-0Elvis Espejo1455
 Franz Oswald13680-1Joseph Sy1343
 Tom Brennflack6690-1Jerzy Krysiak1400
      

 

DivisionMelbourne Hammers resultBallarat CC 
2  2-2  
 Frank Lekkas16291-0Bas Van Riel1829
 Michael Addamo15891-0Rob Loveband1594
 Michael Tanner12660-1Patrick Cook1520
 Adolph Lekkasunr0-1Joel Beggs1479
      
      

 

Round One
Divisionteam 1 resultteam 2 
2

Melb Chess Club 3

 2 - 2

Box Hill CC 2

 
 individualrating individualrating
 Chmiel, Rad17100 - 1Brown, Kevin1591
  Beattie, Roger16371 - 0Croft, Roger1544
 Kaplan, Roger15420.5 - 0.5Cook, Geoff1461
  Lovegrove, Adamunr.0.5 - 0.5

Renzies, Elliott

1331
 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2

Croydon   

 2.5 - 1.5

Noble Park    

 
 individualrating individualrating
 

Birchall, Ian

1793

1 - 0

Espejo, Elvis

1373

 

Wong, Joseph

1397

0.5 - 0.5

Sy, Joseph

1323

 

Kloprogge, Ion

1141

0 - 1

Krysiak, Jerzy

1257

 

Naude, Herman

unr.

1 - 0

Stojic,  Milan

1216

 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Ballarat CC 2,5 - 1,5City of Yarra-2 
 individualrating individualrating
 Rob Loveband16060 - 1Bosko Mijatovic1782
 Patrick Cook15510,5 - 0.5Milan Bkljac1727
 Peter Miitel15501 - 0Milan Ilic1694
 Rodney Jacobs14911 - 0Cviko Radovanovic1370
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Geelong CC 2,5-1,5Chess Kids 
 individualrating individualrating
 Steven Fletcher1834.0,5-0,5Frank Meerbach1978
 Michael Sugrue17981-0 forfeitNathan Hibberd1441
 Zoran Babic17730-1Anthony Hainunr.
 Terry Feduniw14401-0Sasha Parsons950
      
Divisionteam 1 resultteam 2 
2Canterbury Raiderz 1.5 - 2.5Melbourne Hammer 
 individualrating individualrating
 

Loh, Z

1425

0 - 1

Lekkas, F

1528

 

Hayman, A

1408

0.5 - 0.5

Addamo, M

1378

 

Zelesco, K

1001

1 - 0

Tuncer, D

1440

 

Chew Lee, M

790

0 - 1

Tanner, M

1160

Divisionteam 1 resultteam 2 
2

HBCC

 1,5-2,5

Dandenong CC

 
 individualrating individualrating
 Dean Hogg18990-1Gary Lycett1839
 Tony Davis17691-0Matthew Potter1712
 Timothy Trott16000,5-0,5Chris Potter1586
 Calvin Bennett16250-1Kevin Forster1393
      
 
Divisionteam 1 resultteam 2 
2MCC-5 3-1Ranges CC 
 individualrating individualrating
 Simon Schmidtunr1-0Stephen Davies1586
 Ari Dale13880-1Scott Humphreys1365
 Simon Karumbi12071-0Tom Brennfleck709
 Elizabeth Warren8751-0 forfeit  
      

 

Comments