Archives‎ > ‎Archived Tournaments‎ > ‎

2012 Victorian Schools Competitions

2012 Schools Results (Zonals):

2012 Geelong Primary
Standings

Place Name             Rtg Club                    Score

 1-3  Shaun Pender         Christ the King PS      6    
      Jack Sadler          Christ the King PS      6    
      Sean Wee             Christ the King PS      6    
  4   Kauri Farnham        Christ the King PS      5.5  
 5-7  Toby Mew             Christ the King PS      5    
      Behlana Robinson     The Geelong College     5    
      Benji Lynch          The Geelong College     5    
 8-9  Zeki M               Bellbrae Primary School 4.5  
      William Anderson     The Geelong College     4.5  
10-12 Jacob M              Bellbrae Primary School 4    
      Michael Navarro      Christ the King PS      4    
      Mike Zappia          Christ the King PS      4    
13-18 Sam Malone           The Geelong College     3.5  
      Ameila D             Bellbrae Primary School 3.5  
      Tristan Phung        The Geelong College     3.5  
      Sophie               Bellbrae Primary School 3.5  
      Georgia L            Bellbrae Primary School 3.5  
      Ilaila               Bellbrae Primary School 3.5  
19-23 Travis Couchman      The Geelong College     3    
      Neo                  Bellbrae Primary School 3    
      Lisa Quix            The Geelong College     3    
      Andy D               Bellbrae Primary School 3    
      Orlaith Plowman      The Geelong College     3    
24-27 Will Gorell          The Geelong College     2.5  
      Elley L              Bellbrae Primary School 2.5  
      Jungi (Jack) Li      The Geelong College     2.5  
      Ocean R              Bellbrae Primary School 2.5  
28-30 Grace Carroll        The Geelong College     2    
      Henry                Bellbrae Primary School 2    
      Celine Fang          The Geelong College     2    
 31   Remi M               Bellbrae Primary School 1    
 32   Oliver Fernandez     The Geelong College     0.5  

Club Standings

Place Name                    Score

  1   CHRIST THE KING PS      23.5 
  2   THE GEELONG COLLEGE     18   
  3   BELLBRAE PRIMARY SCHOOL 15.5 
2012 Geelong Secondary
Club Standings

Place Name                Score

  1   THE GEELONG COLLEGE 22   
  2   ST IGNATIUS COLLEGE 20   
  3   GEELONG GRAMMAR     12.5 

Standings

Place Name              Rtg Club                Score

 1-2  Andy Faulkner         The Geelong College 6    
      Alexander Wood        The Geelong College 6    
  3   Jayden Neville        St Ignatius College 5.5  
 4-7  Jessica Vella         St Ignatius College 5    
      Nicholas Vella        St Ignatius College 5    
      Jeremy Curruthers     The Geelong College 5    
      Will May              The Geelong College 5    
 8-9  James Kerr-Nelson     St Ignatius College 4.5  
      Kade Cullen           The Geelong College 4.5  
10-16 Will Carr             The Geelong College 4    
      Luke Lazarro          St Ignatius College 4    
      Gavin Sreesangkom     Geelong Grammar     4    
      Endre Padanyi         The Geelong College 4    
      Alexander Gregory     The Geelong College 4    
      Nathan Goa            The Geelong College 4    
      Thomas Smith          St Ignatius College 4    
17-20 Liam Walder           The Geelong College 3.5  
      Suzie Baxter          The Geelong College 3.5  
      Isaac Crawley         The Geelong College 3.5  
      Ed Arundell           The Geelong College 3.5  
21-26 Ian Huang             Geelong Grammar     3    
      Oliver Francis        St Ignatius College 3    
      Sam Crozier           The Geelong College 3    
      Mark Kovachev         The Geelong College 3    
      Robert Mathieson      Geelong Grammar     3    
      Todd Shaw             St Ignatius College 3    
27-31 Jamie Robertson       St Ignatius College 2.5  
      Maxwell Cloonan       Geelong Grammar     2.5  
      Hamish Manning        The Geelong College 2.5  
      Alexander Morrow      The Geelong College 2.5  
      Tom Bourke            The Geelong College 2.5  
32-34 Amelia Patrick        The Geelong College 2    
      Lachlan Borley        St Ignatius College 2    
      Chris Billings        The Geelong College 2    
 35   Oscar Fowles          Geelong Grammar     1.5  
 36   James McDonald        The Geelong College 0.5  
37-39 Aidan Symons          The Geelong College 0    
      Patrick Hurley        The Geelong College 0    
      Andrew Ang            Geelong Grammar     0    
Lauriston Girls Cup Please follow the link below
Brighton Grammar Cup for Primary School students Please follow the link below
 http://www.chesscoaching.com.au/tournaments/2012/Brighton Grammar 2/Brighton GrammarPrimary.html
Scotch College Cup Please follow the link below
 http://www.chesscoaching.com.au/tournaments/2012/ScotchCollege/ScotchCollege.html
Brighton Grammar Cup secondary Open Please follow the link below
Our Lady of Sion Secondary Girls. Please follow the link below
http://www.chesscoaching.com.au/results.html
Haileybury Castlefield primary open  Results Tuesday, March 20, 2012
School Standings
Place	Name                  	Score
1	LLOYD STREET PS       	20
2	HAILEYBURY NEWLAND    	19.5
3-4 	KEW PRIMARY           	18.5
     	ST LEONARDS           	18.5
5	HAILEYBURY CASTLEFIELD	17.5
6	MT SCOPUS             	10
7	BRIGHTON PRIMARY      	9.5
Individual Standings
Place	Name                	Score
1	Landau, Jay         	7
 2-4 	Ding, Addison       	6
     	Hau, Megan          	6
     	Clifford, Patrick   	6
5-10	Fromberg, Joshua    	5
     	Roy, Anuraag        	5
     	Racine, Ethan       	5
     	Den Hartog, Adriaan 	5
     	Hongmung, Jackie    	5
     	Simpson, Hugh       	5
11-20	Needham, Mathew     	4.5
     	Wong, Kai           	4.5
     	Ghaly, Elias        	4.5
     	Alexandrov, Timofey 	4.5
     	Zhang, Maclellan    	4.5
     	Green, Jaxson       	4.5
     	Kennedy, Angus      	4.5
     	Vayenas, Samuel     	4.5
     	kanavoutsos, Stephan	4.5
     	Chow, Marcus        	4.5
21-29	Stevens, Wiliam     	4
     	Zammit, Cooper      	4
     	Gooden, Rosie       	4
     	Lee, Chan           	4
     	Yiannakis, George   	4
     	Barty, Sam          	4
     	Davis, Hendry       	4
     	Mollar, Riley       	4
     	Quach, Aaron        	4
30-37	Pease, Ryan         	3.5
     	Rabinov, Luke       	3.5
     	Burchell, Callum    	3.5
     	Cornish, Dominic    	3.5
     	Greenham, Daniel    	3.5
     	Sun, Michael        	3.5
     	Barnell, Jack       	3.5
     	Hau, Mathew         	3.5
38-49	Sahely, Madeline    	3
     	Pant, Jaiden        	3
     	Dong, James         	3
     	Levin, Raphael      	3
     	Levin, Jacques      	3
     	Crawshaw, Angus     	3
     	Landau, Charlie     	3
     	Kemke, Aidan        	3
     	Norton, James       	3
     	Hamlin, Cooper      	3
     	Luu, Brandon        	3
     	Moore, Judd         	3
50-57	Gardiner, James     	2.5
     	Cao, Patrick        	2.5
     	Saggers, Jack       	2.5
     	Fitzgerald, Aidon   	2.5
     	Hayes, Deccan       	2.5
     	Wang, Reece         	2.5
     	Giblin, Indiana     	2.5
     	Yu, Emma            	2.5
58-63	Garbelette, Will    	2
     	Jaks-Adams, Darcy   	2
     	Graham, Isaac       	2
     	Harrowell, Luca     	2
     	Kokkinos, Sylvia    	2
     	Foster, Dane        	2
64-66	Gandala, Ethan      	1.5
     	Nash, Brodie        	1.5
     	Marshall, Harry     	1.5
67	Sar, Tom            	1
68	Atkins, Finn        	0.5

Secondary School Finalists:

Secondary Open Final
Finalists as at August 21 2012
1.Melbourne High School----20 players
2.Glen Waverley Secondary College
3.Camberwell Grammar Team----15 players
4.Scotch College----15 players
5.Balwyn High School---10 players
6.Haileybury College
7.Peninsula School
8.Box Hill High School
9.View Bank College
10.Lyndale Secondary College
11.Eltham High School
12.Brentwood Secondary College
13.Forest Hill College
14.Melbourne Grammar School
15.Brighton Grammar School
16.The Geelong College
17.St.Ignatius College
18.King's College Warrnambool
19.Emmanuel College Warrnambool
20.East Doncaster Secondary College
21,Girton Grammar Secondary College--10 players
22.Catholic College Bendigo

 
Secondary Girls Final
Finalists as at August 21 2012
1. Balwyn High School
2. Catholic Ladies College
3. Glen Waverley Secondary College
4. View Bank College
5. Haileybury College
6. Penleigh & Essendon Grammar School
7. MacRobertson Girls School
8. Our Lady Of Sion College
9. Brentwood Secondary College
10. Genazzano FCJ College
11.MLC
12.PLC

Primary Semi Finlists:

Primary Open semi finalists as at August 1  2012
1.Lloyd Street P.S 
2.Hayleybury College Newlands 
3.Kew P.S 
4.St.Leonards College 
5.Spensley Street P.S 
6.Clifton Hill P.S 
7.Flemington P.S 
8.Essendon P.S 
9.Deepdene P.S 
10.Bialik College 
11.Mount View P.S 
12.Livingstone P.S 
13.Mount Waverley P.S 
14. Wesley College 
15.Sandringham P.S 
16.Brighton Grammar Year 5 
17.Preshil
18. Christ The King---10 players
19.The Geelong College Preparator
20.Footscray Primary School.
21.Altona Meadows Primary School
22.Wesley College Elstenwick
23.Wesley College  St.Kilda Road campus
24.Melbourne Montessori School
25.Glenhuntly Primary School
26. St.Pauls Bentleigh 
27.Melbourne Grammar School
28.Balwyn North Primary
29.Weeden Heights Primary
30.Antonine College
31.Great Ryrie P.S
32.Laburnum P.S
33.Blackburn P.S
34.Holy Family
35.St.Justin's
36.Torquay College TBB
37.Geelong East Primary School Team 1


Primary School Finalists:

Primary Girls Final
as per August 15  2012

1.St.Andrews Christian College--15 players
2.Deepdene Primary School----10 players 
3.Lauriston Girls School---10 players
4.Loreto Mandeville Hall---5 players
5.Mount View P.S -----10 players
6.Greythorn P.S ----5 players
7.Camberwell Girls Grammar---5 players
8.Weeden Heights P.S----10 players
9.MLC---5 players
10.PLC---5 players
11.Kangaroo Ground P.S
12.Livingston P.S
13.Lower Plenty P.S
14.Sacred Heart School
15.Lowther Hall----5 players

Comments