News

2017 Victorian Rapid Play Championship

The 2017 Victorian Rapid Play Championship will be held on Sunday 10 and 17 September at the Caulfield Artists Chess Club.. Click on the title to access the details

2018 Victorian Blitz Championship

posted by Peter Tsai   [ updated ]

The 2018 Victorian Blitz will be held on Monday 24 December at the Melbourne Chess Club, 66 Leicester Street, Fitzroy.
For details, click here

2018 Australian School Teams Championship (ASTC)

posted Dec 12, 2018, 2:20 AM by Peter Tsai   [ updated Dec 12, 2018, 2:37 AM ]

The 2018  Australian Schools’ Team Championships (ASTC) 2018 were held over the weekend of 1st to 2nd December at Prince Alfred College, Adelaide.

This is the first time in the history of the Australian Schools Teams Championships that the “Holy Grail” of winning all four divisions. Well done Victoria!  


Presbyterian Ladies’ College (PLC) won every game and finished with a perfect score of  20/20.  L to R (Jaimee Renshaw, Cassandra Lim,  Jody Middleton, Rachel Woon, Clarice Woon)

Melbourne High scored 15 points out of 20 games. L to R (Haran Salasan, Tejas Datar, Ryan Lumpreiks,  Kris Chan, David Cannon)

Glendal Primary School scored 19 points from 20 games. L to R (Darline Augustine, Damaris Augustine, Chao Xin Cheng, Phi Elizabeth Vuong, Angela Feng )

Waverley Christian College scored 19 points from 20 games. L to R (Kevin Bao, Christopher Lim, Rey Ding, Dylan Chan, Isaac Chai)

 

For results click here


The 2018 Australasian Masters GM and IM Norm Invitational tournament

posted Nov 27, 2018, 5:23 PM by Peter Tsai   [ updated Dec 15, 2018, 6:53 PM ]

Tournament Sponsors












Hallsteen Pty Ltd



Tournament Details

Schedule

 

Date

Round

Time

Saturday, 15 December 2018

Round 1

6:30 PM

Sunday, 16 December 2018

Round 2

4:00 PM

Monday, 17 December 2018

Round 3

2:00 PM

Tuesday, 18 December 2018

Round 4

4:00 PM

Wednesday, 19 December 2018

Round 5

4:00 PM

Thursday, 20 December 2018

Round 6

4:00 PM

Friday, 21 December 2018

Round 7

4:00 PM

Saturday, 22 December 2018

Round 8

6:30 PM

Sunday, 23 December 2018

Round 9

2:00 PM

 

Venue: Melbourne Chess Club (66 Leicester St, Fitzroy) 

Rate of Play:  90 mins + 30 sec increment from move 1


Prizes:    GM Norm Event                IM Norm Event

                1st    $1,500                        1st    $1,000

                2nd   $1,000                        2nd    $500

                3rd    $500                           3rd    $300

 

Norm Requirements

GM Norm Event

GM Norm 6.5/9 points

IM Norm 4.5/9 points

 

IM Norm Event

IM Norm 7/9 points


GM Norm Event

Players (Rating Order):

 

GM Norm Players

Title

Fed

Rating

Anton SmirnovGMAUS2553
Bobby ChengIMAUS2510
Andrey Kvon GM UBZ 2509
Kanan Izzat IM AZE 2496
Vasily Papin GM RUS 2483
Liu Xingyi IM SGP 2439
Karl Zelesco FM AUS 2407
Igor Bjelobrk IM AUS 2401
Chris Wallis FM AUS 2349

Stephen Solomon

IM

AUS

2328

 

 

IM Norm Event

Players (Rating Order):

 

IM Norm Players

Title

Fed

Rating

Brandon Clarke

FM

ENG

2386

Alexej Khamatgaleev

IM

RUS

2377

Ari Dale

IM

AUS

2371

Eric Rosen

IM

USA

2342

Lee Qing Aun

FM

SGP

2297

Luis Chan

FM

AUS

2261

Domagoj Dragicevic 

FM 

AUS

2193

Kris Chan 


AUS

2191

Alphaeus Ang

 

NZL

2118

Eddy Levi

FM 

AUS

2049



GM Norm Tournament Pairings

Round 1

No Name               Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total

 

 1 Solomon, Stephen J 2328 [0]       :     Bjelobrk, Igor      2401 [0] 

 2 Papin, Vasily      2483 [0]       :     Zelesco, Karl       2407 [0] 

 3 Smirnov, Anton     2553 [0]       :     Wallis, Christopher 2349 [0] 

 4 Kvon, Andrey       2509 [0]       :     Izzat, Kanan        2496 [0] 

 5 Liu, Xiangyi       2439 [0]       :     Cheng, Bobby        2510 [0] 

 

Round 2

No Name                Rtg  Total  Result   Name           Rtg  Total
 
 1 Bjelobrk, Igor      2401 [0]       :     Cheng, Bobby   2510 [0]  
 2 Izzat, Kanan        2496 [0]       :     Liu, Xiangyi   2439 [0]  
 3 Wallis, Christopher 2349 [0]       :     Kvon, Andrey   2509 [0]  
 4 Zelesco, Karl       2407 [0]       :     Smirnov, Anton 2553 [0]  
 5 Solomon, Stephen J  2328 [0]       :     Papin, Vasily  2483 [0] 

 

Round 3

No Name           Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total
 
 1 Papin, Vasily  2483 [0]       :     Bjelobrk, Igor      2401 [0]  
 2 Smirnov, Anton 2553 [0]       :     Solomon, Stephen J  2328 [0]  
 3 Kvon, Andrey   2509 [0]       :     Zelesco, Karl       2407 [0]  
 4 Liu, Xiangyi   2439 [0]       :     Wallis, Christopher 2349 [0]  
 5 Cheng, Bobby   2510 [0]       :     Izzat, Kanan        2496 [0]  

 

Round 4

No Name                Rtg  Total  Result   Name           Rtg  Total
 
 1 Bjelobrk, Igor      2401 [0]       :     Izzat, Kanan   2496 [0]  
 2 Wallis, Christopher 2349 [0]       :     Cheng, Bobby   2510 [0]  
 3 Zelesco, Karl       2407 [0]       :     Liu, Xiangyi   2439 [0]  
 4 Solomon, Stephen J  2328 [0]       :     Kvon, Andrey   2509 [0]  
 5 Papin, Vasily       2483 [0]       :     Smirnov, Anton 2553 [0]  

 

Round 5

No Name           Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total
 
 1 Smirnov, Anton 2553 [0]       :     Bjelobrk, Igor      2401 [0]  
 2 Kvon, Andrey   2509 [0]       :     Papin, Vasily       2483 [0]  
 3 Liu, Xiangyi   2439 [0]       :     Solomon, Stephen J  2328 [0]  
 4 Cheng, Bobby   2510 [0]       :     Zelesco, Karl       2407 [0]  
 5 Izzat, Kanan   2496 [0]       :     Wallis, Christopher 2349 [0]  

 

Round 6

No Name               Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total
 
 1 Bjelobrk, Igor     2401 [0]       :     Wallis, Christopher 2349 [0]  
 2 Zelesco, Karl      2407 [0]       :     Izzat, Kanan        2496 [0]  
 3 Solomon, Stephen J 2328 [0]       :     Cheng, Bobby        2510 [0]  
 4 Papin, Vasily      2483 [0]       :     Liu, Xiangyi        2439 [0]  
 5 Smirnov, Anton     2553 [0]       :     Kvon, Andrey        2509 [0]  

 

Round 7

No Name                Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 
 1 Kvon, Andrey        2509 [0]       :     Bjelobrk, Igor     2401 [0]  
 2 Liu, Xiangyi        2439 [0]       :     Smirnov, Anton     2553 [0]  
 3 Cheng, Bobby        2510 [0]       :     Papin, Vasily      2483 [0]  
 4 Izzat, Kanan        2496 [0]       :     Solomon, Stephen J 2328 [0]  
 5 Wallis, Christopher 2349 [0]       :     Zelesco, Karl      2407 [0]  

 

Round 8

No Name               Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total
 
 1 Bjelobrk, Igor     2401 [0]       :     Zelesco, Karl       2407 [0]  
 2 Solomon, Stephen J 2328 [0]       :     Wallis, Christopher 2349 [0]  
 3 Papin, Vasily      2483 [0]       :     Izzat, Kanan        2496 [0]  
 4 Smirnov, Anton     2553 [0]       :     Cheng, Bobby        2510 [0]  
 5 Kvon, Andrey       2509 [0]       :     Liu, Xiangyi        2439 [0]  

 

Round 9

No Name                Rtg  Total  Result   Name               Rtg  Total
 
 1 Liu, Xiangyi        2439 [0]       :     Bjelobrk, Igor     2401 [0]  
 2 Cheng, Bobby        2510 [0]       :     Kvon, Andrey       2509 [0]  
 3 Izzat, Kanan        2496 [0]       :     Smirnov, Anton     2553 [0]  
 4 Wallis, Christopher 2349 [0]       :     Papin, Vasily      2483 [0]  

 5 Zelesco, Karl       2407 [0]       :     Solomon, Stephen J 2328 [0]  


IM Norm Tournament Pairings

Round 1

No Name                  Rtg  Total  Result   Name                 Rtg  Total

 1 Dale, Ari             2371 [0]       :    Chan, Luis           2261 [0] 

 2 Clarke, Brandon G I   2386 [0]       :    Khamatgaleev, Alexej 2382 [0] 

 3 Rosen, Eric S         2342 [0]       :    Lee, Qing Aun        2297 [0] 

 4 Levi, Eddy L          2049 [0]       :    Chan, Kris           2191 [0] 

 5 Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]       :    Dragicevic, Domagoj  2193 [0] 

Round 2

No Name                 Rtg  Total  Result   Name                  Rtg  Total
 1 Chan, Luis          2261 [0]       :     Dragicevic, Domagoj  2193 [0]  
 2 Chan, Kris           2191 [0]       :     Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]  
 3 Lee, Qing Aun        2297 [0]       :     Levi, Eddy L          2049 [0]  
 4 Khamatgaleev, Alexej 2382 [0]       :     Rosen, Eric S         2342 [0]  
 5 Dale, Ari            2371 [0]       :     Clarke, Brandon G I   2386 [0]  

Round 3

No Name                  Rtg  Total  Result   Name                 Rtg  Total
 1 Clarke, Brandon G I   2386 [0]     :     Chan, Luis           2261 [0]  
 2 Rosen, Eric S         2342 [0]       :     Dale, Ari            2371 [0]  
 3 Levi, Eddy L          2049 [0]       :     Khamatgaleev, Alexej 2382 [0]  
 4 Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]       :     Lee, Qing Aun        2297 [0]  
 5 Dragicevic, Domagoj   2193 [0]       :     Chan, Kris           2191 [0]  


Round 4

No Name                 Rtg  Total  Result   Name                  Rtg  Total
 1 Chan, Luis           2261 [0]       :     Chan, Kris            2191 [0]  
 2 Lee, Qing Aun        2297 [0]       :     Dragicevic, Domagoj   2193 [0]  
 3 Khamatgaleev, Alexej 2382 [0]       :     Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]  
 4 Dale, Ari            2371 [0]       :     Levi, Eddy L          2049 [0]  
 5 Clarke, Brandon G I  2386 [0]       :     Rosen, Eric S         2342 [0]  


Round 5

No Name                  Rtg  Total  Result   Name                 Rtg  Total
 1 Rosen, Eric S         2342 [0]       :     Chan, Luis           2261 [0]  
 2 Levi, Eddy L          2049 [0]       :     Clarke, Brandon G I  2386 [0]  
 3 Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]       :     Dale, Ari            2371 [0]  
 4 Dragicevic, Domagoj   2193 [0]       :     Khamatgaleev, Alexej 2382 [0]  
 5 Chan, Kris            2191 [0]       :     Lee, Qing Aun        2297 [0] 
 

Round 6

No Name                 Rtg  Total  Result   Name                  Rtg  Total
 1 Chan, Luis           2261 [0]       :     Lee, Qing Aun         2297 [0]  
 2 Khamatgaleev, Alexej 2382 [0]       :     Chan, Kris            2191 [0]  
 3 Dale, Ari            2371 [0]       :     Dragicevic, Domagoj   2193 [0]  
 4 Clarke, Brandon G I  2386 [0]       :     Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]  
 5 Rosen, Eric S        2342 [0]       :     Levi, Eddy L          2049 [0]  


Round 7

No Name                  Rtg  Total  Result   Name                 Rtg  Total
 1 Levi, Eddy L          2049 [0]       :     Chan, Luis           2261 [0]  
 2 Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]       :     Rosen, Eric S        2342 [0]  
 3 Dragicevic, Domagoj   2193 [0]       :     Clarke, Brandon G I  2386 [0]  
 4 Chan, Kris            2191 [0]       :     Dale, Ari            2371 [0]  
 5 Lee, Qing Aun         2297 [0]       :     Khamatgaleev, Alexej 2382 [0] 


Round 8

No Name                Rtg  Total  Result   Name                  Rtg  Total
 1 Chan, Luis          2261 [0]       :     Khamatgaleev, Alexej  2382 [0]  
 2 Dale, Ari           2371 [0]       :     Lee, Qing Aun         2297 [0]  
 3 Clarke, Brandon G I 2386 [0]       :     Chan, Kris            2191 [0]  
 4 Rosen, Eric S       2342 [0]       :     Dragicevic, Domagoj   2193 [0]  
 5 Levi, Eddy L        2049 [0]       :     Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]  


Round 9

No Name                  Rtg  Total  Result   Name                Rtg  Total
 1 Ang, Alphaeus Wei ern 2118 [0]       :     Chan, Luis          2261 [0]  
 2 Dragicevic, Domagoj   2193 [0]       :     Levi, Eddy L        2049 [0]  
 3 Chan, Kris            2191 [0]       :     Rosen, Eric S       2342 [0]  
 4 Lee, Qing Aun         2297 [0]       :     Clarke, Brandon G I 2386 [0]  
 5 Khamatgaleev, Alexej  2382 [0]       :     Dale, Ari           2371 [0]  

Call for Chess Arbiters

posted Nov 27, 2018, 12:34 PM by Peter Tsai

Chess Victoria will be responsible for a number of Chess Victoria tournaments during 2019 and is calling for Arbiters for these events.

 

 A selection panel assigned by the Chess Victoria Executive will be responsible for Arbiters. If interested, please submit your name to IA Peter Tsai outlining your Arbiter experience by Feb 10/2019.

 

If you have any questions please let me know.

 

Best regards,

 

IA Dr Peter Tsai

Vice President Chess Victoria

Email: chess@t-s-a-i.com

Mobile: 0419324870

Call for bids to conduct the 2019 Victorian Open Championship and the 2019 Victorian Juniors Championship

posted Nov 27, 2018, 12:33 PM by Peter Tsai

Dear friends,

Chess Victoria is calling for bids  to conduct on behalf of the Chess Victoria the following tournaments.

2019 Victorian Open Championship

2019 Victorian Juniors  Championship

Please email me your proposals before Feb 10/2019.

If you have any questions please let me know.

Best regards,


Leonid Sandler

President

Chess Victoria Inc.

Mobile. 0412201891

Email: leonidsandlerchess@gmail.com

2018 Junior Primary Final

posted Nov 27, 2018, 12:26 PM by Peter Tsai   [ updated Nov 27, 2018, 12:27 PM ]

The 2018 Junior Primary Final was held on 27 November at St Bridget’s Primary School. Click here to access results

2018 Victorian Blitz Championship

posted Nov 5, 2018, 7:17 PM by Peter Tsai

The 2018 Victorian Blitz Championship will be held on Monday 24 December 2 pm at the Melbourne Chess Club. Click here for details.

2018 Primary Grand Final

posted Oct 29, 2018, 11:01 PM by Peter Tsai   [ updated Oct 29, 2018, 11:19 PM ]

The 2018 Primary Grand Final. Click here to access the teams and results

Location: Balwyn North Primary School, Buchanan Ave,North Balwyn
Date: Wednesday 7 November
Time: 9-30 am--3-00 pm.

24 teams will play 7 rounds (Swiss System).
A school team will play against another school on 5 boards.
Each team can field 5 players & may have one reserve player.
The reserve player may be used in any matches.
All players must remain in the the same board order during the event.
The team scoring the most amount of game points will be the winner & represent Victoria in the National Schools Championship 2018( December 1-2/2018 in Adelaide) 
Top 3 teams will win the trophies and medals.Top individual players will be rewarded too.
No entry fee payable for the teams who qualified for the Grand Final.

All Teams need to confirm their participation not later than November 2 by emailing Leonid Sandler (leonidsandlerchess@gmail.com) the names of their players in board order. 

Leonid Sandler
President Chess Victoria


2018 Primary Semi Final 5

posted Oct 29, 2018, 10:46 PM by Peter Tsai

The 2018 Primary Semi Final 5 was held on 30 October at Kingswood College. Click here to access results

2018 Primary Semi Final 4

posted Oct 28, 2018, 9:39 PM by Peter Tsai

The 2018 Primary Semi Final 4 was held on 29 October at Kingswood College. Click here to access results

1-10 of 151