2014 The Victorian Inter-School Chess Championship

The Interactive Calendar below shows all 2014 Victorian Schools Events. Clicking on a particular event will bring up more information, including times, locations, entry fees, contact numbers, entry forms and so on. You can use the blue arrow keys to view different months. You can also select a "month by month" view of the calendar by looking at the top right of the calendar and clicking "month".
If you prefer to see information in simple text format, please scroll down below the Calendar. 
The flyers and entry forms are accessible by clicking on the relevant event within the calendar and following the link in the information given, or by scrolling down and finding the text.

Results of the Chess Victoria Interschool Zonals, semi-finals and Finals will be published here.

The list of schools qualified for the 2014 Primary Open Semi-Finals can be found here.
The list of schools qualified for the 2014 Primary Girls Final can be found here.
The list of schools qualified for the 2014 Secondary Open Final can be found here.
The list of schools qualified for the 2014 Secondary Girls Final can be found here.

Chess Victoria is seeking expression of interest from anyone who wants to be an arbiter for these tournaments. 
Please e-mail to nywong@bigpond.com or phone 9752-7903 stating the following details by 3oth September 2014:
name, qualifications (title) if any, and expected remuneration.

The venues and dates for the semi-finals and finals can be found below following the calendar.

Victorian School Chess Calendar


         For the latest tournament information and results, please consider visiting the website of an organiser:

 

Northern Star Chess
info@NorthernStarChess.com

 



Chess Australia
  leonidsandlerchess@gmail.com
 
 

ZedChess
info@zedchess.com.au
 


Chess Ideas
  logistics@chessideas.com.au


 


                   Semi-Finals for Primary Open                 

Monday October 20
Primary Open Semi-Final
9-30 am--3-00 pm
Venue---German Club ( 291 Dandenong Road, Windsor)
Semi-Final Result here

Tuesday October 21
Primary Open Semi-Final
9-30 am---3-00 pm
Venue---German Club ( 291 Dandenong Road, Windsor)
Semi-Final Result here

Thursday October 23
Primary Open Semi-Final
9-30 am--3-00 pm
Venue---Glen Waverley Secondary College ( O'Sullivan Road, Glen Waverley)
Semi-Final Result here

Friday October 24
Primary Open Semi-Final
9-30 am--3-00 pm
Venue---Glen Waverley Secondary College ( O'Sullivan Road, Glen Waverley)
Semi-Final Result here

                                        Finals                                         

Monday October 13
Secondary Open Final
12-00 noon---6-00 pm
Venue-- Brighton Grammar School ( 90 Outer Crescent, Brighton)

Final Results here

Tuesday October 14
Primary Girls Final
9-45 am--3-00 pm
Venue---Lauriston Girls School ( 38 Huntingpower Road, Armadale)

Final Results here

Tuesday October 14
Secondary Girls Final
9-45 am---3-00 pm
Venue---Lauriston Girls School ( 38 Huntingpower Road, Armadale)

Final Results here

Friday November 7
Primary Open Final
9-45 am---3-00 pm
Venue---Box Hill Chess Club ( 3 Rochester Road, Canterbury)

Final Results here

Friday November 14
Grade 3 and below Final
9-45 am---3-00 pm
Venue---Box Hill Chess Club ( 3 Rochester Road, Canterbury)

Final Results here

Comments